YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam dünyası Ramazan'da yine bölündü
İslam dünyası Ramazan'da yine bölündü
20 Ağustos 2009 21:57
İşte cumartesi günü Ramazan'a başlayacak İslam ülkeleri

İslam dünyası bu yıl yine takvim hesabına göre başlayanlar ile Hilali gözetenler arasında bölündü. Hilali görmeyen Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Malezya Cumartesi günü Ramazan ayına başlıyor.


İslam dünyası Ramazan'ın ilk günü konusunda astronomi (takvim) hesabı ile başlayanlar ile Hilali gözetleyenler (Rü'yet-i Hilal)arasında yine bölündü.


İslam dünyasının bir kısmı Cuma günü Ramazan'a başlarken, Hilali görmeyen İslam ülkeleri de Şaban ayını 30'a tamamlayacaklarını açıkladı.


Cuma günü Ramazan'a başlayacak İslam ülkeler


Türkiye, İran, Pakistan, Banglandeş, Umman, Fas, Moritanya, Lübnan, Bosna Hersek, Libya, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk yarın Ramazan'a başlıyor. Almanya, İtalya, Ukrayna, Hırvatistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Kafkasya'daki Müslümanların da yarın (Cuma) günü Ramazan'a başlayacakları bildirildi.


Avrupa Fetva Konseyi de daha önce yayımladığı bildiride, Ramazan ayına cuma günü başlayacağını açıklamıştı.


Cumartesi Ramazan'a başlayacak İslam ülkeleri


Malezya, Endonezya, Ürdün, Mısır, Katar, Yemen, Bahreyn, Kuvet, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Sudan, Doğu Türkistan, Singapur, Irak ve Filistin'in Ramazan ayına Cumartesi günü başlayacakları belirtildi. Fransa, Belçika, İspanya, İsviçre ve İngiltere'deki Müslümanların da Cumartesi başlayacağı vurgulandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler