YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İskilipli Atıf ve Ali Rıza'lar unutulmadı!
4 Şubat 1926 yılında Kemalist rejim tarafından idam edilen şehit alimler İskilipli Atıf Hoca ile Babaeski Müftüsü Ali Rıza hoca unutulmadı.
İskilipli Atıf ve Ali Rıza'lar unutulmadı!
05 Şubat 2015 / 02:20 Güncelleme: 05 Şubat 2015 / 13:48

İstiklal Mahkemelerinde "yargılanıp" darağacına gönderilen İskilipli Atıf Hoca, İstiklal Mahkemelerinde göstermelik bir şekilde yargılandı. Hemen sonrasında idam edilen İskilipli Atıf Hoca, cumhuriyet döneminde katledilen binlerce âlimin sembol isimlerinden biri.

Şapka inkılâbından 18 ay önce yazdığı ve Batılılaşmayı eleştirdiği “Frenk Mukallitliği ve Şapka” adlı risalesinden dolayı Şapka Kanununa muhalefetten 4 Şubat 1926’da idam edilmişti.

Mezarı Dr. Mehmet Sılay’ın çalışmaları sonrasında yakın bir zamanda ortaya çıkarılmıştı.

Unutturmayacağız!

Bugün Fatih Saraçhane Parkı’nda Kemalist sistemin ilk dönem kurbanlarından İskilipli Atıf Hoca, İstiklal Mahkemeleri ve şapka zulmünün tüm kurbanları için bir eylem yapıldı.

Özgür-Der ve 16 Temmuz Gençlik Hareketinin tertiplediği eylemde şehadetinin 86. yıldönümünde İskilipli Atıf Hoca’nın unutulmadığı ve o dönemde icra edilen zulümlerin hesabının verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Eylemin sunumunu yapan Haksöz Dergisi yazarlarından Bahadır Kurbanoğlu, İskilipli Atıf Hoca şahsında İstiklal Mahkemelerinin sergilediği zulme dikkat çekerek bu döneme “cumhuriyet” dönemi demekten dahi imtina ettiğini ve tam bir diktatörlük düzeninin hâkim olduğunu belirtti. Şapka Kanunu dolayısıyla yüzlerce-binlerce insanın katledildiğini ifade eden Kurbanoğlu, bu âlimlerin önemli bir kısmının mezarlarının dahi olmadığını söyleyerek İskilipli’nin yanı sıra Şeyh Said ve Said Nursi’nin naşına yapılan merhametsizliklere işaret etti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler