YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsimsiz kahraman sahte mi?
Mersin'de 7 katlı binanın 4.katında meydana gelen yangında, içerde mahsur kalan 10 aylık bebeği dışarı çıkaran şahsın gerçekte bebeği kurtarmadığı iddia edildi. İtfaiye yetkilisi,şahsın "ben dayısıyım"diyerek çocuğu alıp aşağı indirdiğini söyledi.
İsimsiz kahraman sahte mi?
17 Ağustos 2010 / 15:49 Güncelleme: 17 Ağustos 2010 / 15:59

Mersin'de 7 katlı bir binanın 4. katında meydana gelen yangının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Yangına ilk müdahalede bulunan itfaiye yetkilisi, 'İsimsiz Kahraman'ın basında yer aldığı gibi alevlerin arasına dalıp, 10 aylık bebeği kurtarmadığını iddia etti. İtfaiye Başçavuşu Adil Kılıç, yangın söndürülüp kontrol altına alındıktan sonra ailenin evden tahliye edilip, bebeğin de kendilerince dışarı çıkartıldığını, söz konusu şahsın da bebeği; "Ben dayısıyım" diyerek kendilerinden alıp, merdivenden aşağıya indirdiğini söyledi.  

Merkez ilçe Yenişehir sınırları içerisinde yer alan Gazi Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yer alan Hakan Apartmanı'nın 4. katında meydana gelen yangının nedeni açıklandı. yangının, yapılan incelemelerin ardından evin mutfak bölümünde bulunan buzdolabının fişe takıldığı elektrik kontağının kısa devre yapması sonucu çıktığı kaydedildi.   
Olayla ilgili olarak yaşananları gazetecilere anlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Yenişehir Müfreze Grubu Başçavuşu Adil Kılıç, yangın esnasında ev halkının dairenin öteki tarafında bulunan odada olduğunu, bu nedenle de alevleri geç fark ettiğinin altını çizerek, buna bağlı olarak da yangınla ilgili ihbarın kendilerine geç yapıldığını vurguladı.   

Olay yerine gelen ilk itfaiye ekibi içinde yer aldığını hatırlatan Kılıç, yangına balkondan müdahale etmelerinin riskli olduğunu ve dumanı içeriye verme olasılığı bulunduğu için doğrudan evin kapısına yöneldiklerini söyledi. Ancak dairenin girişinin çift kapıdan oluştuğunu ve her iki kapının da çelikten yapıldığı bilgisini veren Kılıç, içeriye girebilmek için yaklaşık 3 dakika uğraştıklarını, bu kadar zaman kaybetmelerinin en önemli nedeninin de her iki kapının da dışa doğru açılması olduğu uyarısında bulundu.   Bu süre içerisinde mutfaktaki dumanların yoğunlaştığını alevlerin de evi sarmaya başladığına dikkat çeken Kılıç, eve girdiklerinde öncelikli amaçlarının insanların hayatını kurtarabilmek olduğu için öncelikli olarak ev halkını dışarıya çıkartmak için çaba sarf ettiklerini anlattı.  
  
"SANKİ ÖLDÜK SONRA YENİDEN DİRİLDİK GİBİ HİSSETTİK KENDİMİZİ"  

Daire içinde mahsur kalan vatandaşları kurtarabilmek için kapıyı kırıp içeriye girdiklerini anlatan Adil Kılıç, "Ev sakinleri öteki balkonda oldukları ve hayati tehlikeleri bulunmadığı için onları evin içinde güvenli bir bölümde beklettik. Yangını söndürüp, gerekli soğutma işlemlerini yaptıktan sonra da insanları evden tahliye ettik. Bu esnada 10 aylık Güneş bebeği dışarı çıkartmaya çalışırken, televizyon ekranlarında ve gazetelerde 'Kahraman' olarak ilan edilen ve ismini bilmediğimiz bir şahıs yanımıza gelerek; 'Ben çocuğun dayısıyım' diyerek bebeği bizden alıp, merdivenden aşağıya indi. Ancak basında bu durum; 'Alevlerin arasından bebeği kurtarıp, ailesine teslim etti' diye yazıldı. Ortada alev falan yoktu. Eğer alevler olsaydı o zaman çocuğu dışarı çıkartabilmemiz de mümkün olamazdı" dedi.  

Erol Ailesi'nin üst kat komşusu olan Bülent Alıcı ise, olayın şokunu hala üzerlerinden atamadıklarını belirterek, şunları anlattı:  

"Bir patlama sesiyle yatağımızdan uyandık. Alevler bir anda binayı sardı ve biz ne olduğunu dahi anlayamadan, korku ve panik içinde binadan dışarı çıktı. Evden nasıl çıktığımızı hatırlamıyorum bile. Sanki bir anda öldük ve sonra tekrar dirildik gibi hissettik. Demek ki yiyecek ekmeğimiz varmış. Allah canımızı bize bağışladı. Evden aşağıya nasıl indik, ne yaptık inanın bunu bende bilmiyorum. Verilmiş sadakamız varmış."   

Öte yandan, ev sahibi Mehmet Erol ile eşi Funda Erol yaşadıklarıyla ilgili olarak kendileriyle röportaj yapmak isteyen gazetecilerin teklifini kabul etmedi ve suskunluklarını korudu.
İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler