YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IŞİD eylemlerinde esnaf zarar gördü
IŞİD eylemlerinde esnaf zarar gördü
24 Ekim 2014 01:23
Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (BESOB) Talat Kara, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto ederek izinsiz gösteri düzenlenen olaylarda esnafın zarar gördüğünü söyledi.

Batman’da 6-7 Ekim tarihinde IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla çıkan olaylara ilişkin açıklama yapan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (BESOB) Talat Kara, olaylarda esnafın zarar gördüğünü söyledi.  

Kara, yanı kardeşlerinin katledilmesine sesiz kalmalarının doğru olmayacağını belirtti. Kobani'deki insanlara yapılan zulmü kabul etmediklerini kaydeden Kara, "Bu zulümlere sesiz kalmak bu zulümlere ortak olmak demektir. Evet halkımız doğru temelde kent merkezinde IŞİD zulmünü protesto etmek için sokaklara çıktı.

Halk demokratik tepkisini dile getirdi. Ama esnafımızın camları kırılması, mallarının yağmalanması doğru değildi. Ama bu durumda şöyle bir şey oluyor, on binlerce insanın sokağa dökülmesi ve içlerinden doğru olmayan insanlarda vardı, mesela hırsızı ve bu işlerden vazife çıkaranlarda vardı, halkın içinde bu doğru değil. Keşke böyle bir şey yaşanmasaydı ama yaşandı, dilerim bir daha yaşanmaz" dedi.

Esnafın zarar ziyan tespit çalışmaları sürüyor

Çıkan olayların ardından zarar tespit çalışmaların sürdüğünü aktaran Kara, "Esnafa yönelik zararın tespit çalışmaları sürüyor. Zarar, tespitlerin ardından karşılanacak" diye konuştu.

Gecikme zamlarına yönelik affın 30 Kasım’da son bulacağını hatırlatan Kara, "Torba Yasa kapsamında odalara aidat borcu bulunan 3 bin 100 üyenin aidat borçlarından doğan gecikme zamları alınmayacak.

Bu yasa ile birlikte oda üyeleri, 11 Eylül’den önceki yıllık aidat oda paylarından oluşan borçlarının asıllarının ödenmiş olması halinde borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi borçlardan böylelikle kurtulacaklar"  şeklinde konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler