YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İş makinelerin bile giremediği köylere giriyorlar
İş makinelerin bile giremediği köylere giriyorlar
10 Ocak 2015 10:14
Bingöl’de yoğun kar yağışı sonucu yolu kapanan köylerde mahsur kalan hastalar kar motoru ile kurtarılıyor.

Solunum yetmezliği çeken hasta, saatlerce süren zorlu yolculuğun ardından kar motoru ile yolda bekleyen ambulansa ulaştırıldı. 

Son bir haftadır aralıksız devam eden kar yağışı Bingöl’de hayatı durma notasına getirdi. Kar kalınlığının 1 metreyi aştığı köylerde özellikle hastalar büyük zorluklarla hastanelere ulaştırılıyor. İş makinelerinin bile yolunu açmakta zorlandığı kırsal köylerdeki hastalara Arama Kurtarma Timi (AKUT) Bingöl Birimi gönüllüleri tarafından kar motoru ile ulaşılıyor. Merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Gökdere köyünde solunum yetmezliği çeken hasta, saatler süren zorlu bir mücadelenin ardından AKUT Bingöl Birimi tarafından kar motoru ile yolda bekleyen ambulansa ulaştırıldı.

Köy muhtarı tarafından yapılan ihbar ile birlikte tüm hazırlıklarını kısa bir sürede tamamlayarak yola çıkan Ahmet Buzrul yönetimdeki 4 kişilik Akut ekibi, derneğe ait arazi aracı ile araç trafiğine açık olan Yamaç köyü girişine kadar gidebildi. Yolun geriye kalan kapalı kısmı ise kar motoru ile aşıldı. Yaklaşık 2 saatlik zorlu yolculuğun ardından köye yetişen AKUT ekibi, solunum yetmezliği çeken 56 yaşındaki Mahmut Kaya adlı vatandaşı köylülerin yardımı ile evden çıkararak motora bağlı kızağa bindirerek dönüş yoluna geçti.

Fırtına ve tipi nedeniyle büyük zorlukların yaşandığı dönüş yolunda sıklıkla durularak hastanın durumu kontrol edilirken, aynı zamanda 112 acil servise haber verilerek bir ambulansın asfalt yola gelmesi sağlandı. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından asfalta bekleyen ambulansa ulaştırılan solunum yetmezliği çeken hastaya ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Bingöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. AKUT Bingöl Birim Sorumlusu Ahmet Buzrul, köy muhtarı tarafından yapılan ihbarla birlikte büyük zorluklara köye ulaştıklarını belirterek, "Yaklaşık 2 saatlik zorlu bir yolculuğun ardından kar motoru ile köye ulaşabildik. Hastamızı alıp yine aynı zorlu yolculuğun ardından inşallah bizi asfalt yolda bekleyen ambulansa yetiştirmeye çalışacağız. Bize edilen bir dua tüm zorluk ve yorgunluğumuzu alacaktır" dedi.

Köy muhtarı Vahdettin Kaya ise, yollarının bir haftadır kapalı olduğunu ifade ederek, büyük sıkıntılarla kar motoru ile gelerek hastalarını kurtaran AKUT ekibine teşekkür ettiğini ifade etti.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler