YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İş kazalarını önleme semineri  yapıldı
İş kazalarını önleme semineri yapıldı
12 Ocak 2016 10:40
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü'nce, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının hem iş dünyası hem de toplum tarafından bilinmesi ve benimsenmesi amacıyla seminer düzenledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde, iş kazalarını önlemek amacıyla 7'ncisi gerçekleştirilen seminerde, "adli bilimler deneyimleri", "iş sağlığı güvenliği çalışanlarına pratik öneriler", "iş sağlığı güvenliği yönetim sistemleri" ve "iş sağlığı güvenliği" konuları ele alındı.

Semineri, yerel yönetimlerde görevli iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, özel sektörde hizmet veren profesyonellerle bu alanda eğitim alan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenciler takip etti.

"Amacımız insanları korumak"

Seminerin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı Güvenliği Müdürü Süleyman Bakan, temel amaçlarının insanı korumak olduğunu belirterek, risk oluşturacak her türlü tedbirin alınması ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Bakan, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün toplum ve iş yaşamına kazandırılması kapsamında çalışmalarını sürdüreceklerini aktardı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok kazanın işletme körlüğünden meydana geldiğini belirterek, "Bu konuda kendisine, çevresine ve çalıştığı kuruma tehlike oluşturacak insan profili, algıya kapalı, kendi bildiğini okumaya çalışan bir tiptir. Bu profilde çalışanlarda farkındalık oluşturmak için tedbir alınması, kişiye veya gruba özgü zarar algısı yöntemlerinin uygulanması gerekir" değerlendirmesini yaptı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, yerel yönetimlerin suçla mücadele konusunda önemli katkıları olduğunu vurgulayarak, "Evrensel kriterlere uyulduğunda huzurlu bir topluma erişmek mümkün. Hiç bir ceza mağduriyeti gidermez.

Can kayıplarının, kaybedilmiş organların ya da meslek hastalıkları sonucu ortaya çıkan mağduriyetlerin telafisi yok. Sağlık ve güvenlikle ilgili sorunları daha oluşmadan önlemek zorundayız" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü'nün üniversitelerle işbirliği içinde gerçekleştirdiği "İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Eğitim ve Bilinçlendirme Programı" her ay farklı başlıklarda gerçekleştiriliyor.

Sektör profesyonellerine, katılımcılara ve akademik çevreye mesleki ve sosyal bilinçlendirme desteği sağlayan seminerler sayesinde 1500 kişiye mesleki bilinçlendirme yapıldı.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler