YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İnsanlık drama seyirci kalıyor"
"İnsanlık drama seyirci kalıyor"
23 Aralık 2013 12:25
Ülkelerinde 3 yıldır devam eden iç savaşa soğuk havanın da eklenmesiyle yaşam şartları giderek zorlaşan Suriyeliler, yaşadıkları drama dünyanın seyirci kalmasından duydukları üzüntüyü dile getiriyor.

Dera şehrinde duvara "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" yazılmasının ardından Esed'e karşı başlatılan mücadelenin üzerinden tam 3 yıl geçti. Yüz binlerce kişinin hayatını, evini ve işini kaybetmesine neden olan savaş, ağırlaşan kış koşulları altında tüm acımasızlığıyla sürüyor. Rejim güçlerinin saldırılarından korunmak için güvenli bölgelere kaçmak zorunda kalan Suriyeliler bir yandan soğukla diğer yandan da Esed'e bağlı askerlerle mücadele ediyor.

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 200 binin üzerindeki Suriyeli ise kendilerine sunulan imkanlardan yararlanmalarına rağmen doğup büyüdükleri topraklara dönecekleri günü özlemle bekliyor. Türkiye'nin yardım elini hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade eden misafirler, yaşadıkları drama dünyanın seyirci kalmasına çok üzüldüklerini belirtiyor.

Suriyeli Mustafa Aculi,  yaptığı açıklamada, Azez kentinden 6 ay önce Türkiye'ye geldiğini ve Suriye'deki şartların giderek zorlaştığını söyledi. Soğuk havanın özellikle çocukları olumsuz etkilediğini anlatan Aculi, "Çocuklarımız donarak ölüyor. Bu çok acı bir durum. Allah Türkiye'den razı olsun bize yardım ediyorlar. Ama bu drama dünya seyirci kalıyor. Yaşadıklarımızı görmezden geliyorlar" dedi.

Tahir Abdullah da başta Türkiye olmak üzere sadece birkaç İslam ülkesinin kendilerinin yanında olduğunu dile getirdi.

Esed'in çocukların ayak tırnaklarını söktürdüğünü anlatan Abdullah, "Biz bütün İslam ümmetinin bizimle beraber duracağını zannediyorduk. Ancak sadece Türkiye, Kuveyt ve Katar bizimle beraber durdu. Zulme karşı durmayanlar yarın yüce Allah'ın divanında hesap verecekler" diye konuştu.

"Sivil halk ölüme terk edildi"

Şanlıurfa'da 60 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu İnsani Yardım Platformu'nun başkanı Osman Gerem ise bir yılı aşkın süredir sınır ötesine yardım gönderdiklerini ifade etti.

Suriye'de yaşanan insanlık dramına dünya ülkelerinin seyirci kaldığını vurgulayan Gerem, şunları kaydetti:

"Suriye'de belki 3 ayda bitecek bir savaş vardı. Ancak dünya, Suriye savaşının sürüncemede ve uzun olmasını istedi. Bazı ülkelerin Suriye üzerinde hesapları var, Ortadoğu'daki bazı dengeleri kurmak istiyorlar. Sivil halk adeta ölüme terk edildi. Şuanda orada insanlar ve çocuklar açlıktan ölüyor ve dünya bunu seyrediyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları komisyonları sadece 'şu kadar insan öldü' diye rapor yayınlamakla meşgul. Bunun dışında herhangi birşey yapmıyorlar."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler