YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsanlar çevre felaketlerini önlemek için daha çok
İnsanlar çevre felaketlerini önlemek için daha çok
06 Kasım 2007 14:07
İnsanlar çevre felaketlerini önlemek için daha çok

BBC Dünya Servisi'nin 21 ülkede 22 bin kişinin katılımıyla yaptırdığı kamuoyu yoklaması, büyük çoğunluğun küresel ısınmanın önüne geçilmesi için, yaşam biçimlerinde büyük değişiklikler yapmaya gönüllü olduğunu ortaya koydu.


Anketin yapıldığı 21 ülkedeki katılımcıların yüzde 80'inden fazlası, yaşam biçimlerinde önemli değişiklikler yapma fikrine sıcak bakıyor. Yüzde 60'dan fazlasıysa, karbon salımını arttıran fosil yakıt tüketiminin azaltılmasını özendirmek için, enerji fiyatlarında bir artışın gerekli olduğu görüşünde.


Bu fikre destek verenlere, dünyanın en çok enerji tüketen ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'deki büyük bir çoğunluk da dahil.


Ancak, "Küresel ısınmayı önlemek için daha fazla vergi vermeye razı mısınız?" sorusuna verilen yanıtta iş biraz karmaşıklaşıyor.


Çin'deki katılımcıların yüzde 85'i daha fazla vergi fikrine razı olurken, Amerikalı katılımcıların yarıdan azı daha fazla vergi vermeye gönüllü.


BBC dünya Servisi adına bu araştırmayı yapan Uluslararası Kamuoyu yoklama kuruluşu Globescan'in başkanı Doug Miller, "İnsanlar taleplerini düzenlemek için yapıldığını hissederlerse, hem ürünlerin fiyatları, hem de vergi anlamında ek para ödemeye hazır değil." dedi.


Ancak Miller'a göre bu araştırma, insanların, ödedikleri ek vergilerin kesin olarak küresel ısınmayla mücadelede kullanılacağına emin olmaları halinde, bunu ödemeye razı olduklarını gösteriyor.


Anketin yapıldığı ülkeler arasında Türkiye de var.


BBC anketine Türkiye'den katılanların yüzde 77'si küresel ısınmayla mücadele için yaşam biçiminde değişiklik yapmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Türkiye'de enerji maliyetlerinin arttırılmasına destek yüzde 44, ek vergilere razı olanların oranıysa, yüzde 42 düzeyinde.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler