YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngilizce kabusu oldu
Yabancı dil sınavını veremediği için 27 yıldır doktora diplomasını alamayan 53 yaşındaki Cuma Erhan Kızılyar, 4 kez atıldığı üniversiteye her af çıkışında geri dönüyor.
İngilizce kabusu oldu
06 Eylül 2011 / 20:48 Güncelleme: 06 Eylül 2011 / 20:51

Ömer Erim Baştimar - Yabancı dil sınavını veremediği için 27 yıldır doktora diplomasını alamayan 53 yaşındaki Cuma Erhan Kızılyar, 4 kez atıldığı üniversiteye her af çıkışında geri dönüyor.

İstanbul Üniversitesinin (İÜ) o dönemde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü olan İletişim Fakültesine 1977 yılında girdiğini, ardından yüksek lisanı bitirdiğini ve 1984 yılında ise aynı bölümde doktoraya başladığını anlatan Kızılyar, doktorasını o yıllarda başarıyla tamamladığını, ancak bir tek İngilizce dersinin sınavını veremediğini söyledi.

O tarihten bu yana İngilizce öğrenmek için çaba harcadığını, ancak İngilizceyi öğrenemediğini kaydeden Kızılyar, İngilizce sınavlarında başarılı olamadığı için de doktora diplomasını alamadığını ifade etti.

İngilizce öğrenemediği için yıllardır perişan olduğunu belirten Kızılyar, şunları kaydetti:

"Hayatıma ona göre yön verecektim, veremedim. Her seferinde ÖSYM'nin İngilizce sınavına giriyorum, 20-30 arasında bir puan alıyorum. Devlet buna bir çözüm bulmalı. Ben İngiliz vatandaşı değilim. Devlet ne ilkokulda, ne de lis de bana güzel İngilizce öğretti. Şimdi beni İngilizce sınava sokuyor, ben de yapamıyorum. Kaldıki belki ben yabancı dillere karşıyım, İngilizce öğrenmek istemiyorum. Zorla mı bana İngilizce öğretecekler? Benim diğer tüm notlarım başarılı, tek yabancı dil Dersim zayıf. Birilerinin dilini bilmediğim için doktora diplomamı alamıyorum. "

Öğrenciliği sırasında fakültesinde çok sayıda dekan, üniversitesinde rektör değiştiğini belirten Kızılyar, kendisinin halen öğrenci olarak kaldığını ve artık sıkıldığını kaydetti.

Üniversiteden tam 4 kez atıldığını da belirten Kızılyar, her aftan sonra tekrar üniversiteye koştuğunu, kayıt yaptırarak doktora öğrenciliğine devam ettiğini söyledi.

Hükümet yetkililerinden ve okul rektöründen kendisine yardım etmelerini isteyen Kızılyar, "Yabancı dil tek benim sorunum değil, yüzlerce öğrencinin bir sorunu. Yetkililer lütfen bize yardım etsin. Ben öğrencilik nedeniyle hayatımı düzene koyamadım ve halen bekarım. Doktora diplomamı almadan da evlenmeyi düşünmüyorum. Çünkü idealim doktora diplomasını alabilmek" dedi.

ÖSYM tarafından yapılacak yabancı dil sınavına kendi imkanlarıyla evinde hazırlandığını belirten Kızılyar, 50 puan alabildiği taktirde 1977'de başladığı öğrencilik hayatını 2012 yılında noktalamış olacağını ifade etti. AA


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler