YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İndirimler aldatmaca mı?
İndirimler aldatmaca mı?
İndirimler aldatmaca mı?
23 Temmuz 2008 / 16:13 Güncelleme: 23 Temmuz 2008 / 00:00


Sahte indirim’ iddiası tartışma yarattı.. Son günlerde piyasalarda uygulanan ve ‘yüzde 70’lere varan indirim konusunda dernekler tüketiciyi uyardı.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘sahte indirimler’ olduğunu açıkladı. Palandöken, “Bir çeşide ya da fason, kalitesiz mala yüzde 70 indirim gösterilip gerçekte yüzde 10-20 arasında bir indirim uygulanarak, halk yanıltılıyor, adeta indirim cambazlığı yapılıyor” dedi


Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş, Türkiye’de perakende sektörünün belli bir disipline kavuşması için kapsamlı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Nakkaş, “İndirim günlerinin de bu kapsamda ele alınması, sektördeki dağınık görüntüye çeki düzen verilmesi gerekiyor” dedi.


Gerçek fiyat için düzenleme


“Yüzde 70 indirim” gibi uygulamaların suistimal barındırabildiğini söyledi. Nakkaş, “Ancak ekonomideki olumsuzlukların bir neticesi olarak pek çok marka ve firma stoğunu eritmek, nakit ihtiyacını karşılamak, işini döndürebilmek için gerçekten ifade edilen oranlarda indirime gidebiliyor. Zararına da satış yapıyor” dedi.


Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit indirimlerin belli bir düzen içinde uygulanmasının, ticaret yaşamının kurallı işleyişi açısından önem taşıdığını söyledi.


BMD olarak uzun zamandır bu konuda çalışmalar yürüttüklerini belirten Akyiğit, “Birçok firmanın yüksek indirim oranlarıyla üstünlük sağlamaya çalışıyor. İndirimlerin belli kurallara bağlanmasının yaratacağı en önemli sonuç, pazarda gerçek fiyatların oluşmasıdır.


İndirim öncesinde veya indirimi duyurduğu etiket üzerinde fiyatları yapay ve gerçek olmayan biçimde artırarak bu fiyatlar üzerinden indirim yapıyormuş izlenimi uyandıran firmalar, artık böyle davranamayacaklar. Firmaların yüksek fiyat koymaları böylece engellenmiş olacak” diye konuştu.


‘Büyük kargaşa var’


TESK Başkanı Bendevi Palandöken:


“Yılın 12 ayı ucuzluk ayı olmaz. Bir çeşide ya da fason, kalitesiz mala yüzde 70 indirim gösterilip gerçekte yüzde 10-20 arasında bir indirim uygulanarak, halk yanıltılıyor. Adeta indirim cambazlığı yapılıyor. Buradaki tek amaç halkımızın sırtından haksız kar sağlamak. Şu anda tüm piyasada indirim kargaşası var. İndirimli satışların da AB’de olduğu gibi belli bir takvime, kurallara bağlanmasını istiyoruz.”


‘İş kontrolden çıktı’


İbrahim Kefeli:


“Tüketici indirime alıştırıldı. Artık kaliteye, fiyata bakmıyor. İndirim oranına bakıyor. Geçmişte kış indirimi nisanda, yaz indirimi eylülde başlardı. Ticaretin bir adabı ve etiği vardı. İndirim oranları da Ticaret Odası’na bildirilirdi. Böyle uçuk indirimler yapılmazdı. Zaman içinde bu iş kontrolden çıktı. İndirim cambazlığı 2001 yılından beri başladı. Belli firmalar 12 ay indirimde. Bu sansasyonel satış şekli. Ve haksız rekabete yolaçıyor.”


‘İndirimin nedeni durgunluk’


Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı:


“Siyasi konular piyasaları durgunluğa itti. Satışlar aşağıya gidiyor. Ağustos fiyatlarını mayısta satmaya başladılar. Çaresizlikten. Bir an evvel malın satılması lazım. Bütün büyük markalar yapıyor. Halkın alım gücü yoksa bu indirimlerden kazanan tüketici oluyor. Önemli firmalarda sahte indirim gibi işler yapmaz. Müşteriyi iki kere aldatamazsınız. Outletler yüzde 70 indirimlerin önünü keser. Semt pazarlarının çoğu kalkar.”


‘Genele mal etmek yanlış’


Orka Yön. Kur. Başkanı Süleyman Orakçıoğlu:


“Organize perakende ve kurumsallaşmış firmalarda bu mümkün değil. Evet yılın 12 ayı süren kampanyalar olduğunu görüyoruz. Ama bunu tüm firmalara maletmek yanlış. En doğru kararı tüketicinin verir. Çok satan ürün oluyor, az satan oluyor. Az satana kampanya düzenliyoruz. Doğru indirim tüketici için fırsat. Ama kalitesiz ürünlerde sürekli indirimler konusunda tüketici dikkatli olmalı. Ben de uyarıyorum.”


‘İndirim yasası bekliyor’


İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın:


“Meclis’te bekleyen bir indirim yasası var. Kısa zamanda çıkmazsa birçok firma batar. İndirim dönemleri belli olmalı. Yüzde 70 indirim ne demek? Korkunç birşey bu! Maalesef mayısta indirime girildi. Bu kadar başı boşluk olur mu? Birisi indirime girdiğinde ‘sen niye girmiyorsun?’ diyorlar. Acımasız bir pazar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey yok. Yunanistan’da indirim yeni başladı. Tüketiciyi koruyan kanun var.”


‘Yabancılar erken indiriyor’


TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş:


“Yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Sektördeki dağınık görüntüye çeki düzen verilmesi gerekiyor. Tüketicinin dün aldığı ürünün bugün yarı fiyatına satıldığını görmesi güven duygusunu zedeliyor. Yüzde 70 indirim ifade edildiği gibi bazı suistimalleri içerebilir. Ancak pek çok marka stoğunu eritmek ve nakit ihtiyacı için gerçekten indirime gidiyor. Yabancı zincirlerin erken indirime gitmeleri Türk markalarını da zorluyor.”


‘Çalışma yürütüyoruz’


BMD Başkanı Ekrem Akyiğit:


“Birçok firma yüksek indirimle üstünlük sağlamaya çalışıyor. Ekonomik durgunluk da etkili oluyor. En önemlisi haksız rekabete yol açmamak ve tüketiciyi yanıltmamaktır. Yasal düzenleme gelirse indirim öncesinde veya indirimi duyurduğu etiket üzerinde fiyatları yapay ve gerçek olmayan biçimde artırarak bu fiyatlar üzerinden indirim yapıyormuş izlenimi uyandıran firmalar, artık böyle davranamayacaklar.”


Milliyet

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler