YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İnanmayan ölçsün" anıtına yoğun ilgi
"İnanmayan ölçsün" anıtına yoğun ilgi
22 Mayıs 2013 16:12
Konya'nın Akşehir ilçesine, Nasreddin Hoca'nın fıkrasından esinlenilerek yaptırılan "İnanmayan ölçsün" anıtı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Akşehir Belediyesi, Nasreddin Hoca Türbesi önündeki meydanda düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Buraya, Nasreddin Hoca'nın "İnanmayan Ölçsün" fıkrasından esinlenerek bir anıt yaptırıldı.

En altında "dünyanın ortası burasıdır" ifadesi yer alan anıtın, üstünde de bir dünya maketi ve "inanmayan ölçsün" yazısı yer alıyor.

Anıtta ayrıca Akşehir'den, Türkiye'nin ve dünyanın farklı ülkelerindeki şehirlere kilometre olarak uzaklıkları, yön levhalarıyla gösteriliyor. Geceleri, ışıklandırması ile daha çok dikkati çeken anıt, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Turizm Vadisi Projesi kapsamında yaptıkları çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Bu kapsamda Nasreddin Hoca'nın bir fıkrasından esinlenerek "İnanmayan ölçsün anıtı" yaptıklarını dile getiren Oğul, şunları kaydetti:

"Nasreddin Hoca'ya; 'dünyanın ortası neresidir?' diye sormuşlar. Hoca da 'dünyanın ortası burasıdır', yani 'Akşehirdir' demiş. Biz de buna istinaden 'dünyanın ortası Akşehir' ifadesini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla, bir simgeyi ve anıtı Nasreddin Hoca Meydanı'na yaptık. Bu anıtımızın üzerinde, aynı zamanda, Akşehir'in dünyada ve Türkiye'deki bazı merkezlere olan uzaklıkları yer alıyor. Biz buradan tüm dünyaya şunu söylüyoruz; dünyanın ortası Akşehir'dir, inanmayan ölçsün."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler