18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya19 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk tören Anıtkabir'de düzenlendi
İlk tören Anıtkabir'de düzenlendi
İlk tören Anıtkabir'de düzenlendi
10 Kasım 2007 / 09:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69'uncu yıldönümü olan bugün çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak. Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol'dan yürüyerek saat 09.05'te mozoleye çelenk koydu. Gül ve beraberindekiler, burada Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu, askeri bandonun çaldığı İstiklal Marşı'nın bitiminde sona erdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından, korteje dahil olmayan sivil ve askeri erkan ile öğrenciler saygı geçişinde bulunacak. Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00'te Anıtkabir'e çelenk konulacak. Bayraklar, Atatürk'ün 69 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'ten itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğü'ne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da saat 09.05'te 2 dakika süreyle çalındı. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirilecek.

Çelenk koyma törenleri

Anıtkabir ile aynı anda Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Atatürk anıtlarında da saat 09.05'te çelenk koyma törenleri yapıldı. Atatürk anıtlarına, Ankara Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile diğer kurum ve kuruluşlarca çelenkler bırakılacak. Valilik adına hazırlanan çelenkler, Atatürk anıtlarına anıtların bulunduğu Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinin kaymakamlıkları tarafından konulacak.

Atatürk'ü anma haftası programı

Ankara'da, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası" kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca saat 10.00'da, kurum konferans salonunda "Okunuşunun 80'inci Yılında Büyük Nutuk'un Değeri" konulu anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın yapacak.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural'ın yöneteceği açık oturumda, eski Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Başkent Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın konuşmacı olarak yer alacak. Altındağ Belediyesi'nce gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk sanat müziği korosu, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde saat 16.00'da Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Çankaya Belediyesi'nce de Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu'nda Atatürk fotoğrafları sergisi açılacak. Atatürk hakkında 10-20 Kasım 1938 tarihleri arasında Türk basınında yer alan yazı ve fotoğraflardan oluşan sergi de aynı yerde gerçekleştirilecek.

Sergi ve film gösterimleri

Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci Halk Kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nde 10-16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Anıtkabir Komutanlığı da Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu'nda "Güneşin Adı" konulu Atatürk belgeselini aynı tarihler arasında gösterecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Halk Kütüphanesi'nde "Kurtuluş" ve "Sarı Zeybek" adlı filmleri gösterecek. TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Ankara Garı giriş holünde açacağı "Mustafa Kemal'in Askerleri" adlı fotoğraf sergisi de 10-19 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek.

6'ıncı Uluslararası Atatürk Kongresi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı'nca 12-16 Kasım tarihleri arasında Ankara'da 239 bilimadamının katılımıyla "6'ncı Uluslararası Atatürk Kongresi" düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki kongre açılış töreninde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Aydın ve Kurum Başkanı Prof. Dr. Tural konuşma yapacak. Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış Andrew Mango, Salahi R. Sonyel, Utkan Kocatürk ve Bilal Şimşir'e açılış töreninde "hizmet ödülü" verilecek. Prof. Dr. Utkan Kocatürk'ün yöneteceği açılış oturumunda ise "Milli ve Evrensel Yönleriyle Atatürk Devrimi" konulu panel düzenlenecek. Panele, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Şaduman Halıcı ve Prof. Dr. Salahi R. Sonyel konuşmacı olarak katılacak. Kongre çalışmaları ise Başkent Öğretmen Evi'nde 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler