YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk hac kafileleri dualarla uğurlandı
İlk hac kafileleri dualarla uğurlandı
İlk hac kafileleri dualarla uğurlandı
11 Kasım 2007 / 15:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Diyanet organizasyonuyla S. Arabistan'a giden ilk hac kafilesi, Esenboğa'dan dualarla uğurlandı. Uğurlama sırasında duygusal anlar yaşandı. İşte uğurlama töreninden kareler:
Hac ibadetini yerine getirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla Suudi Arabistan'a gidecek 2 kafiledeki toplam 444 hacı adayı için Esenboğa Havalimanı'nda tören düzenlendi. Bugün İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Adana ve Dalaman'dan da 10 kafile daha Medine'ye hareket etti. Kur'an-ı Kerim okunarak başlanan törende konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, hac ibadetinin ruhunda heyecan olduğunu ifade etti. Hacı adaylarının ibadetleri sırasında bir elçi görevi de üstlendiğini belirten Karaman, adayların ibadetleri sırasında din görevlileriyle istişare içinde olmalarını istedi. Bugün başlayan gidişlerin 14 Aralık'a kadar devam edeceğini bildiren Ersoy, 23 Aralık-24 Ocak tarihleri arasında da hacıların kutsal topraklardan döneceklerini kaydetti.

Hac ibadeti konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hizmetle ilgili her türlü tedbiri aldıklarını belirten Ersoy, ancak haccın sürprizlerle dolu olduğunu ifade ederek, hacı adaylarından bu tür durumlarda sabırlı davranmalarını istedi. Gümrük Kanunu'nda yapılan değişiklikler nedeniyle bu yıl hacı adaylarının 15 YTL'lik “hac pulu” ödemeleri gerektiğini hatırlatan Ersoy, hacı adaylarının yola çıkmadan önce pul parasını bankalara ödemeleri ve dekontlarını yanlarında getirmeleri gerektiğini söyledi. Ersoy, bu akşam 20 bayan din görevlisinin de hacı adaylarına yardımcı olmak için kutsal topraklara doğru yola çıkacaklarını kaydetti. Konuşmaların ardından Ankara Müftü Vekili Eyyup Demir, hacı adayları için dua etti.

Öte yandan, havalimanında Türkiye'den ayrılan hacı adayları ile yakınları arasında duygusal veda anları yaşadı. Bazı vatandaşların, yakınlarını gözyaşlarıyla uğurladıkları gözlendi.
Bu yıl Türkiye'den Suudi Arabistan'a 470 kafilenin gönderileceği, kafilelerin transferlerinin toplam 19 havalimanından gerçekleştirileceği öğrenildi.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler