YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlginç bir ayrıntı çıkıyor gün yüzüne
İlginç bir ayrıntı çıkıyor gün yüzüne
İlginç bir ayrıntı çıkıyor gün yüzüne
03 Kasım 2007 / 16:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yıl 1991. 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, tüm halkı kucaklayan bir portre çiziyor. İlk olarak Güneydoğu illerinde halkla kucaklaşıyor. Sonra da Hakkari'de Mevzitepe'ye giderek askerlerimize terörle mücadelede destek veriyor. Bu anlatınlanlar size tanıdık gelmedi mi? Tıpkı Cumhurbaşkanı Gül'ün Dağlıca'yı ziyaretinden sonra yaşanılanlar gibi, değil mi?


Eli kanlı PKK terörü Türkiye'ye çok çektirdi. "Terör bitti" derken bir anda bölücü örgüt saldırılarını artırdı. Amaç belli: Türkiye'nin birlik ve beraberliğini bozmak. Peki terör örgütü PKK, neredeyse silah bırakmışken neden tekrar saldırılarına başladı? Bu sorunun yanıtı aranırken ilginç bir ayrıntı çıkıyor gün yüzüne.. 16 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın Gabar dağını ziyareti ile Cumhurbaşkanı Gül'ün bölgeyi ziyareti sonrasında yaşanlar birbirinin kopyası gibi.


8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 13 ekim 1991'de Mevzitepe'yi ziyaret etmiş ve askerlerle fotoğraf çektirmişti. 13 gün sonra terörstler Cumhurbaşkanı'nın ziyaret ettiği Mezvitepe'ye saldırmıştı. O dönem Kuzey Irak'tan gelen teröristler 17 asker şehit etti, 16 askeri yaraladı. 7 asker kaçırıldı. Ve bugün. Sadece birkaç isim değişikliği dışında 16 yıl sonra da tatkik aynı. Terör zemin kaybedince saldırıya geçiyor. Terör örgütü PKK, 7 Ekim 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaret ettiği Dağlıca'ya saldırdı ve 13 askerimiz şehit oldu. Olay sonrası 8 askerle de irtibat kesildi. Hedef de aynı. Kuzey Irak'a 1991'de de operasyon düzenledi. Bu bölgeye düzenlenen 6'ncı operasyondu. Şimdi ki manzaraya bakıldığında Kuzey ırak'a operasyon yine gündemde. 16 yıl öncesinde hedeflere ve operasyon yöntemlerine bakıldığında bugünkülerle aynen örtüşüyor. Amaç o gün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin birlik ve beraberliğini bozmak.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler