YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkindi ezanı perşembeleri özel makamla okunuyor
İkindi ezanı perşembeleri özel makamla okunuyor
25 Temmuz 2014 11:51
Düzce'de Osmanlı geleneğine uygun olarak perşembe günlerinde ikindi ezanı, nihavend makamıyla okunuyor.

Kentte iki yıldır haftada bir gün nihavend makamında okunan ikindi ezanı, Müslümanları perşembe akşamları ve cuma günlerini ibadetle geçirmeleri için uyarıyor.

İl Müftüsü Selami Emen, nihavend makamındaki ezanın inananlara perşembe akşamları ve cuma günlerinin önemini hatırlattığını söyledi.

Ezanın ilgi gördüğünü anlatan Emen, "Amacımız Müslümanların mübarek akşamlarda daha çok ibadet yapmalarını sağlamak" dedi.

Müezzin Kadir Gülbahar da ezanın, Osmanlı geleneği olarak yaşatıldığını, Cedidiye Camisi'nden merkezi sistemle diğer camilerden de dinlendiğini anlattı.

Her perşembe ayrı heyecanla ezan okuduğunu kaydeden Gülbahar, "Ezan, Devlet-i Ali Osmaniye'de vatandaşların perşembe akşamını Kur'an-ı Kerim okuyup, bol ibadet yaparak geçirmelerini ve Müslümanlar için mübarek gün cumanın gelişini hatırlatma amaçlı okunurdu" şeklinde konuştu. 

Gülbahar, ezanın insanları cezbedici özelliğini de olduğuna dikkati çekerek, "Nihavend, biraz da hüzün makamıdır. Bu yönüyle insanların ruhuna hitap ediyor. Çevredeki camilerde namaza hazırlık yapan cemaatin ezanı duymasıyla merkez camisine akın ettiğine çok kez şahit oldum" ifadesini kullandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler