YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH'dan 2 milyon Türkmen'e yardım eli
İHH'dan 2 milyon Türkmen'e yardım eli
14 Ağustos 2014 11:36
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye ve Irak'ta iç savaş nedeniyle hayatta kalma mücadalesi veren 2 milyon Türkmen'e yardım ulaştırdı.

Suriye ve Irak'ta çatışmalar sürerken, sivil toplum kuruluşlarının bölgedeki savaş mağduru halka yönelik insani yardımları sürüyor. 

İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmelerin bölgede yaşayan herkes gibi Türkmen aileleri de kötü etkilediğini söyledi.

Suriye'deki iç savaşın etkisini artırarak devam ettirdiğini ifade eden Karacaoğlu, Suriye halkının nefes borusu hükmünde olan Türkiye sınırlarının, insanların ihtiyaçlarının kaynağı durumunda olduğunu belirtti.

Geçen aylarda Çobanbey'de açılan geçici hudut noktasının, insani yardımların ulaştırıldığı tek bölge olduğunu söyleyen Karacaoğlu, "Bölgedeki fırınların durma noktasında olması, halkın ekmek dahi bulmasında güçlüklere neden oluyordu. Halep ve Lazkiye dahil birçok kentle, sınırda yaşam mücadelesi veren Türkmen halkının imdadına İHH İnsani Yardım Vakfı koştu" dedi.

Karacaoğlu, Türkiye sınırı yakınlarındaki Lazkiye bölgesinde çadırlarda barınan Türkmen ailelere, her gün düzenli olarak muhtelif gıda, un ve ekmek ulaştırdıklarını kaydetti.

Iraklı Türkmenlere yardım ulaştı

İHH ekiplerinin, Irak'taki gelişmeler üzerine Türkmenlere yardım için çalışmalara hemen başladığını vurgulayan Karacaoğlu, İHH'nın ilk etapta 20 tırlık yardım malzemesini, Musul, Selahettin, Anbar ve Diyala'dan kaçarak Kerkük ve Sincar'a sığınan binlerce Türkmen mülteciye dağıttığını bildirdi.

Karacaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İHH ilk olarak, bölgede mültecilerin acil ihtiyaçlarını tespite yönelik çalışmalar yaparak, bölgedeki yerel sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde 300 aileye gıda yardımında bulundu. Daha sonra yurt dışından 6 partner kuruluşun Bahreyn Islah, Kuveyt Kavafil, İngiltere Ummah, Güney Afrika İmdat, Katar Raf, Katar AID Charity kurumu desteğiyle, 500 tonluk gıda malzemesi, bebek maması ve hijyen paketinden oluşan 20 tırlık yardım konvoyunu daha mültecilere dağıtılmak üzere Irak'a gönderdik. Çatışmalardan etkilenen Suriye ve IraklıTürkmen ailelerin yardımına yetişmeye çalışıyoruz. Vakfımız tarafından bugüne dek Suriye ve Irak'ta 2 milyon Türkmen aileye su, ekmek, kuru gıda, kahvaltılık, yemeklik yağ, süt, çocuk maması ve temizlik paketi yardımları ulaştırıldı."

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler