YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH, ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü
İHH, ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü
08 Ekim 2014 18:34
İHH Pakistan'da 570 büyükbaş hayvan kesti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Pakistan'da, Kurban Bayramında partner kuruluşu Hubeyb Vakfı ile ortak çalışarak, çoğunluğu Keşmir bölgesinde olmak üzere 570 büyükbaş hayvanın kesimini yaptı.

Bursa ve Sinop'tan gelen 14 kişilik gönüllü ekibi, öncelikle Azat Keşmir bölgesindeki İHH'ya bağlı erkek yetimhanesi ve yine Pencap'ın Sargodha bölgesindeki İHH'ya bağlı kız yetimhanesini ziyaret etti. Hayber Paktunha Eyaleti’nin Haripur bölgesindeki İHH’nın erkek yetimhanesini de ziyaret eden yardım ekibi, yine aynı eyaletteki Havelian bölgesinde Afgan mülteci kamplarında kurbanlık et dağıtımı yaptı. Daha sonra Pencap eyaletinin güneyindeki Gujranvala, Gujarat, Muzaffargarh ve Multan bölgelerinde geçtiğimiz ay aşırı muson yağışlarının yol açtığı sel felaketinden etkilenen ve halen yaralarını sarmaya çalışan halka, kurbanlık et dağıtımı yapan yardım ekibi, 2010 yılındaki selden etkilenenler için 2011 yılında İHH tarafından yapımı tamamlanan 283 haneye de kurban etleri ulaştırıldı.

İHH Pakistan Temsilcisi Beheşti İsmail Songür, 2010 yılındaki selden etkilenen Hamzavala, Bakuvala, Multan ve Muzaffargarh gibi bölgelerin bu yıl yaşanan selden de etkilendiğini ve bölgedeki yardım çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Songür, yardım faaliyetleri kapsamında TİKA ortak projesiyle ve partner kuruluş Hubeyb Vakfı aracılığıyla Keşmir ve Pencap bölgelerinde 7 bin paket kuru gıda dağıtımı yapıldığını ifade etti.

Selden etkilenen bazı bölgelerin, felaketin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen ulaşılmaz durumda olduğunu ve o dönemde Pakistan ordusunun helikopter desteğiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Songür, bölgede en büyük ihtiyaç haline gelen temiz içme suyu yardımı kapsamında da 48 bin adet 1.5 lt’lik içme suyu şişesini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydetti.

İHH Pakistan’da afetzedelerin yanı sıra, ülkenin bir çok yerinde yetimler ve mültecilere yönelik yardım çalışmalarını sürdürüyor.

 

AA

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler