YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İftar sofralarının vazgeçilmezi
İftar sofralarının vazgeçilmezi
04 Temmuz 2014 14:06
İhsan Akgün'ün helvaları Demirci'den Türkiye'nin birçok yerine dağılıyor. Baba mesleğini sürdüren Akgün'ün helvaları ramazanda da iftar sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

İhsan Akgün, 74 yaşında. Bir zamanlar babasının çalıştığı dükkanda şimdi o, helva yapıyor. Demirci'de yıllardır, helva ve şekerlemeleriyle başta çocuklar olmak üzere ilçe sakinlerinin ağzını tatlandırıyor. Babasından öğrendiği mesleği ilerlemiş yaşına rağmen sürdüren Akgün, Hacı Hasan Mahallesi'ndeki dükkanını, tam 64 yıldır, babasından gibi, sabah namazından sonra açıyor.

İlçenin tek helvacısı İhsan Akgün, AA muhabirine, 10 yaşında babasından öğrenmeye başladığı işi sayesinde evini geçindirdiğini ve 3 çocuğunu yetiştirdiğini anlattı.

Mesleği hakkında bilgi veren emektar helvacı Akgün, "Okuldan geldikten sonra babama yardım eder, dikkatlice onu izlerdim. Şekerciliği, lokum, tahin helva, köpük helva yapımını babamdan öğrendim. İşimiz hiç kolay değil, ürününüzü kısa zamanda satmanız gerekiyor" diye konuştu.

Demirci'nin asırlık lezzeti, iftar sofralarının vazgeçilmezi

İlçede ramazanın vazgeçilmez tadının susamlı helva olduğunu ifade eden Akgün, iftar saatine yakın hazırladığı helvaların kısa sürede tükendiğini söyledi. Akgün, "Ramazan Demirci'de bir başka karşılanır. Biz de ramazana özgü susamlı helvayla iftar sofralarına tat katıyoruz" dedi. 

Susamlı helvanın ince işçilik gerektirdiğini kaydeden Akgün, Türkiye'nin hiçbir köşesinde bu lezzet ve tazelikte ürünün bulunmadığını iddia etti. Ramazanda, ilçe dışında yaşayan hemşehrilerinden ve Demirci'de helvasını tadan ziyaretçilerden sipariş aldığını belirten Akgün, "Susamlı helvamızı İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Balıkesir başta olmak üzere birçok yere gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Helva ustası Akgül, mesleğini çok sevdiğini, ömrü yettiğince de sürdürmek istediğini sözlerine ekledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler