YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İdam cezası gelirse kötü olur"
"İdam cezası gelirse kötü olur"
16 Şubat 2015 19:13
Kadın Merkezi (KAMER) Gaziantep Sorumlusu Aynur Yıldıran, idam cezasına karşı olduklarını ve idam cezasının hiçbir şeye çözüm getirmeyeceğini söyledi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinden sonra idam cezasının gündeme gelmesine KAMER tepki gösterdi. KAMER Gaziantep Sorumlusu Aynur Yıldıran,

Özgecan Aslan’ın tecavüz edilip öldürülmesine ilişkin olarak taptığı açıklama da, üzgün, kızgın ve çok öfkeli olduklarını ifade ederek, “Yıllardır bu kadın cinayetlerin son bulması için taleplerimizi ilettik. Halende iletmeye devam ediyoruz. Biz mücadele etmeye devam ediyoruz ama zihniyet değişimi olmadan bu cinayetlerin son bulması mümkün değil. Tekrar tekrar aynı şeyleri söyleyeceğiz. Kesinlikle kadın-erkek fırsat eşitliği ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapmamız lazım. Biz çok üzgünüz” dedi.

"İdam cezasını savunmamız mümkün değil"

İdam cezalarının kendilerinin önerebileceği cezalar olmadığını ifade eden KAMER Gaziantep Sorumlusu Aynur Yıldıran, “Biz şiddet yoktur derken, şiddetin en üst boyutu idam gibi cezaları savunmamız mümkün değil. Biz şiddet içermeyen yöntemlerin yapılmasını savunuyoruz. Bununla ilgili ağırlaştırılmış cezalar olabilir. Şiddet içeren cezaları tasvip etmiyoruz” dedi.

"İdam cezası gelirse kötü olur"

Yıldıran, idam cezasının gelmesinin kötü sonuçlar doğuracağını ifade ederek, idam cezasının hiçbir şeye çözüm getirmeyeceğini söyledi. Yıldıran, “Eğer böyle bir yöntem olabilseydi, insanları idam etmekle şiddet bitseydi geldiğimiz insan hakları be demokrasi meselesi idam cezasını ortadan kaldırırdı zaten ve çözümde değil. Tek tek bireyleri idam etmek kesinlikle hiçbir şekilde çözüm getirmeyecek. Üstelik o bireyleri siz eylemi gerçekleştirdikten sonra idam edeceksiniz. Ne ölmek geri gelecek hem de başka bir insanın ölmesine sebep olacaksınız. Ne yapmış olursa olsun bu çözüm değil “diye konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler