YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İç savaş aileleri de böldü
İç savaş aileleri de böldü
09 Ocak 2014 11:27
Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Bilal İsah, ülkesinde bıraktığı eşi ve 3 çocuğundan haber alamamanın endişesiyle yaşam mücadelesi veriyor.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, bir hayırseverin desteğiyle kiraladığı evde yaşayan İsah (40), zor şartlar altında çocuklarına bakmaya çalışıyor. 7 Mart Mahallesindeki iki odalı evde çocuklarının ihtiyacını karşılamaya çalışan ve yürüme engeli nedeniyle sıkıntı çeken İsah, yaptığı açıklamada, 4 ay önce çocukları İbrahim (14) ve Udey (16) ile Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Eşi ve 3 çocuğunun Şam'da kaldığını ve onları çok özlediklerini anlatan İsah, şöyle konuştu:

"4 ay önce 2 çocuğumu da alarak Suriye'den kaçtım. Eşim ve 3 çocuğum Suriye'de kaldı. Onları çok özledik. Ölü veya sağ olduklarını bilmiyoruz. İnşallah savaş sona ererse ailemize kavuşmak istiyoruz. Türk insanın misafirperverliği bizi çok mutlu etti. Suriye'de ayakkabı fabrikasında çalışıyordum. Burada böyle bir iş imkanı olmadığını öğrendim. Kadirli'de bize yardımcı olan hayırseverler ev kiraladılar. Komşularımızın yardımıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Onlardan Allah razı olsun."

Belediye başkanından destek sözü

Durumunu öğrendiği İsah ailesini ziyaret eden Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan da imkanlar ölçüsünde aileye yardımcı olacaklarını bildirdi.

Suriye'deki savaşın insanların hayatını parçaladığını ifade eden Tarhan, "Belediye olarak bu ailemize sahip çıkacağız. Suriye'deki savaştan kaçan masum insanlar kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda kalmışlar. Bunlardan birisi olan ve geçim kaygısına düşen İsah ailesine elimizden geldiği kadar en kısa zamanda yardıma başlayacağız. Herkesin duyarlı olmasını istiyoruz" dedi.

Udey İsah ise kardeşlerini ve annesini çok özlediğini belirterek, kendilerine destek olan Türk halkına şükran borçlu olduklarını kaydetti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler