YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hz. Peygamber S.A.V adına kurban için para topluyorlar
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, İslamiyet ile ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri cevapladı.
Hz. Peygamber S.A.V adına kurban için para topluyorlar
12 Eylül 2014 / 05:39 Güncelleme: 12 Eylül 2014 / 07:11

Kanal A'da yayınlana ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de seyircilerden gelen sorular cevaplandı.

Aynı evin içerisinde farklı odalarda namaz kılabilir mi? Aynı odada kılarlarsa, kadın ne kadar geride olmalı?

Erkek ve bayan farklı odalarda namaz kılabilir, kapıyı kapattıktan sonra ön veya arkada durmanın önemi yoktur.

Cemaat olacaklar ise, evvela erkekler, onun arkasına çocuklar, onun arkasına hanımlar gelmeli. 1-2 metre aralık yeterlidir.

Namazda Kur'an'dan ayet okursak, baştan sonra veya sondan başa okunmasının bir farkı var mı?

Ayet baştan ileriye doğru. Diyelim ki Elif, Lam, Mim ile başlayan ayeti okudu. Ya da baştan Tabareke okudu, ikinci rekatta döndü Elif, Lam, Mim dedi, o mekruhtur. Bu yüzden de iki sure atlayarak, baştan ileriye doğru okunması tavsiye edilmiştir.

İl dışına çıkarken namazlarımızı nasıl kılmalıyız? Seferi olarak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvasına göre, vatan-ı ikame, vatan-ı asli var.  Misafirliğe gittiğinizde örneğin başka şehirde yaşıyorsunuz, memleketine gittiniz, orada kendi eviniz varsa, kendi evinin anahtarı da cebindeyse, o anahtarla evin kapısını açıp giriyorsa, oradaki tarladan, bağdan istifade ediyorsa bu kişi köye varıncaya kadar misafirdir, köye varınca misafirlikten çıkar.

Ama gittiği yerde ne evi ne ocağı var, orada da misafirliğe gider, bu şekilde gidenler yolda da seferidirler, kendi köyleri olmasına rağmen orası vatan-ı ikametleri olmadığı için orada da seferidirler.

Hanefi mezhebine göre cem olayı var mıdır? Akşam ve yatsı namazını cem etmek gibi...

Hanefiye göre sadece Arafat'ta cem yapılır. Cem-i takvim (öne almak), cem-i tehir(geriye almak). Şimdi hac mevsimi. Arafat'ta öğle namazı yoktur, ikindi namazı vardır. Arafat'ta yatsı ile akşam da beraber kılınır, cem edilir. Önce akşam hemen ardından yatsı namazının iki rekatlık sünnet kılınmaksızın doğrudan yatsının farzı kılınır.

İmam-ı şafiye göre ise, şartlara göre cem yapılabilir diyor.  Yolculukta sıkıntıya gireceklerse bu durumdan yararlanabilirler diyen alimlerimiz çok fazla var.

Dizimden ameliyat oldum, ayaklarımı uzatarak namaz kılıyorum. Bu durumdayken evde eşime imametlik yapabilir miyim?

Ayaklarını kıbleye doğru uzatarak namazını kılabilir. Namazın farzlarında eksik olarak yaptıklarımız var, o yüzden hanımına imamlık yapması biraz şüphelidir, meşkuktür. Şartlar uygun olunca imamlık yapması daha uygundur. İmam cemaatten geri olmamalı. Zaruretten olabilir ama hep olabilir anlamına gelmez.  

Bir anne baba, çocuklarına ar ve haya duygusunu nasıl vermelidir?

Örneğimiz Hz. Peygamberimiz SAV'dir. O'nun terbiyesini anne babalar bilirse, çocuklarına tavsiye edebilirler, gösterebilirler, 'şu şekilde yapın' diyebilirler. Gücü yettikleri sürece, bağırarak değil, güzellikler anlatarak, kendileri de güzellikle yaşayarak örnek olabilirler, anlatabilirler.

Adak adadık, adağımızı kestik ama dayım hayvancılıkla uğraştığı için 'Alın bunu kesin, helal olsun' dedi. Kestik, maddi durumu iyi olmayan birine verdik. Adağımız kabul oldu mu?

Kendi paramız olmayabilir. Akrabalarımız, yakın dostumuz vd hediye verirse o bizim malımız olur. Adaksa adağımızı, normal kurbansa kurbanımızı keseriz. Kurban olmaz diye bir şey yok. Çünkü o bizim malımıza geçti. Adak yerini bulmuştur.

Ayakta durmamda sorun yok ama dizlerim bükülmediği için, oturarak namaz kılmam sorun mu?

Oturarak ayağını kıbleye uzatarak namaz kılabiliyor ise, sandalyede namaz kılamazlar. Ama oturarak, ayağını kıbleye uzatarak namaz kılamıyorsa, sandalyede namaz kılabilir.

Ölen kişiyi eğer mahremi yoksa (kardeşi, oğlu vs) kim mezara indirebilir?

Mezara mahrem birisinin indirmesi lazım. Mahrem birisi yoksa en yakını kimse, akraba olarak, o indirir. O da yoksa, o zaman mezardaki görevliler veya en yakın komşuları indirebilirler.

Hacca yazıldık yıllardır çıkmadı, ilerleyen yıllarda çıkar da maddi veya sağlık durumu olarak imkanımız olmaz da gidemezsek bunun vebali olur mu?

Şartlardan birisi devletin yol açması. Eğer yol açmazsa hacdan sorumlu olunmaz.

Yıllardır evlenemiyorum, kısmet bağlanması diye bir durum var mı ? Nazar evliliği engeller mi?

Bir mail aldım geçenlerde. "Hocam 19 yaşından beri bağlı" dedi. " O nasıl oluyor" dediğimde bana " Orasını karıştırma" dedi. Ben de çokça yere bu maili danıştım.

Nisa Suresi'ni baştan sonra okuyacak. Sela verilme vaktinden bir saatten önce, yani cuma namazından bir saat önce oturacak Nisa Suresi'ni okuyacak. Sayısı önemli değil.

Nazar varsa, Nazar Ayeti, İhlas, Nas, Felak, Fatiha surelerini kendileri okumalılar. Eskiden yaşlı insanlar da bu duaları bir bardak suya okuyup için derlerdi. Bu da bir öneridir.

Hacca gittikten sonra aynı  ihram ile Umre'ye de gidilir mi?

Hac'dan dönüp geldikten sonra o ihramla istenildiği kadar Hac ve Umre yapılabilir.

Namaz kılanın önünden geçilir mi?

Namaz kılanın önünden geçmemeliyiz. Namaz kılan, önünden geçilecek şekilde ortada durmamalı.

Sabah namazından önce iki rekat şükür namazı kılınabilir mi?

Evvela sabah namazı kılınmalı. Güneş doğduktan 45 dakika sonra istenilen nafile namaz kılınır.

Babamla tartıştık, bana "Kafirsin!" deyince onunla ilişiği kestim. Yanlış mı yaptım?

Anadolu'da bu tabirler kavgada çok kullanılır. Babası ile bağlantısını koparmasın, ayrın öbür gün ölür, içine dert olur.

Eşi vefat eden bir babayı evlendirmek çocuklarının üzerine vazife midir?

Çocukların üzerine vazifedir de çocuklar buna razı göstermez ki. E o zaman da geline mahkum oluyorlar.

Altın yüzük takan bir kişi namaz kıldırabilir mi?

Parmağında altın yüzük olan birisinin namaz kıldırması sorun değil. Kalbi kanaat getirmiyen gitsin başka yerde kılsın.

Evimdeki Kur'an-ı Kerim'in salonda olması doğru mudur? Doğru değilse nerede muhafaza etmeliyiz?

Kur'an-ı Kerim'in olduğu odada ayak uzatmamalıyız. En azından Kur'an-ı Kerim'e karşı uzatmamalıyız. Kur'an-ı koymuşuz yüksek bir yere, ayağımızı ters tarafa uzatmışsak sorun yok.

Kurban alışverişi nasıl yapabiliriz?

Kurban alırken kilo başına örneğin 3-5 kilo fiyat biçilir, bu şekilde satın alma olur. Ama kurbanı kestikten sonra fiyat belirlemek yanlıştır. Önceden kilo başı fiyatın belli olması lazım, alışverişin sağlam olması lazım.

Büyükbaş hayvan kesiminde bir hisseye iki kişi girmesi kabul olur mu?

Normalde büyükbaş hayvana yedi kişi ortak olur. İki de olur, Üç de olur bunda sorun yok. Ama altı hisse var, yedincisi de iki kişi olursa o kurban kabul olmaz. Her hisse yalnızca bir kişiye mahsustur.

Peygamber SAV adına kurban kesimi için para topluyorlar

Peygamber SAV adına kim kurban kesmek için para topluyorsa kimse onlara para vermesin. böyle bir kurban yok. Peygamberimiz vasiyet etmiş, Hz. Ali de O'nun yerine o kurbanları kesmiş. Bu uyduruk bir şey.

Ticarethanemin borcu var, onun zekatı olur mu?

Borcu olan insan zekat vermez. Ama borçtan borca da değişir. Tüccarlarımızın borçları hiç bitmez. Dükkandaki malları ile alacaklarını vereceklerini hesap etsinler, eşit geliyorsa zaten ortada verecek bir şey yok demektir. Ama borçları fazla, alacakları az ise, borçlu olduğu için zekat vermez.

Ezan okunur okunmaz namaza durmak caiz mi?

Eğer çok acil işimiz var ise, ezan vakti ilandır, hemen kılınabilir. Ama vaktimiz varsa, ezanın bitmesini bekleyip, duamızı okuyup namaza durmak da evladır.

Namaz kıldığımızda secde ettiğimiz yerin sertliği nasıl olmalı?

Namaz kılarken ayaklarımızı koyduğumuz yer yumuşak olabilir ama alnımızı koyduğumuz, secde ettiğimiz yerin sert olması gerekir. Yüzümüz gömülmemeli. Yorgan, yastık, pamuk üzerinde olmaz.

Erkeklerin kısa kollu kıyafetle namaz kılması yanlış mı?

Kısa kollu ile namaz kılmak örfi mekruhlardandır. Herkes uzun kollu giyerken siz kısa kollu iseniz dikkat çekersiniz. Ama kısa kollu kıyafetle namaz kılmak ahlaksızlıktır diye bir şey yok.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

namaz
 // zeynep erdin
Selâmün aleyküm beni annem ayağa rahatsız sandalyede namaz kılıyor komşusu yok kabul diyil yere otur ayaklarını uzat õyle kïl diyo doğrusu nedir hocam...
05 Nisan 2015 Pazar 17:56
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler