YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hz. Muhammed (S.A.V.)'in kabri 5 asır önce de taşınacaktı!
Son günlerde Hz.Muhammed'in kabrinin yerinden taşınacağı tartışmaları sürerken, 5 asır önce de böyle bir girişimde bulunulduğu ortaya çıktı.
Hz. Muhammed (S.A.V.)'in kabri 5 asır önce de taşınacaktı!
07 Eylül 2014 / 17:25 Güncelleme: 07 Eylül 2014 / 19:03

İngiliz The Independent gazetesinde yayınlanan haberde bir Suudi ilâhiyatçının Hazreti Muhammed'in Medine'deki kabrini başka bir yere nakletmek için proje hazırladığını yazdı. Projeyi sunduğu iddia edilen Dr. Ali bin Abdulaziz el-Şabal yaptığı basın toplantısında bu haberi yalanladı.

Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı, son günlerde tartışılan bu konuyu köşesine taşıdı. Bardakçı, bu projenin yeni olmadığını ve bundan 5 asır önce de Portekizli amiral Alfonso d'Albuquerque'nin Hicaz bölgesine gelerek Hz.Muhammed'in kabrine göz diktiğini, bu girişimin dönemin Padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından engellendiğini belirtti.

İşte Murat Bardakçı'nın yazısı:

Hain ve sinsi plan

Suudiler’in şimdi yapmak istedikleri ama yapmaları çok zor olan projenin patenti aslında yeni değildir, bundan beş asır önce yaşamış olan Portekizli bir amirale, Alfonso d’Albuquerque’e aittir! İşte, Alfonso d’Albuquerque’in Hazreti Muhammed’in kabrini açıp naaşını kaçırmak istemesinin öyküsü:

Osmanlı Beyliği’nin yeni kurulmuş olduğu 14. asrın ilk yıllarında, kutsal topraklara merkezi Kahire olan ve Haçlılar’ı Ortadoğu’dan atan güçlü Memlük devleti hâkimdi. Ama, kuvvetli bir kara ordusuna sahip olan Memlükler, denizcilikte zayıf kalmışlardı. Doğu’ya uzanan ticaret yollarını ellerine geçirmek isteyen Portekizliler, Memlükler’in denizcilikteki bu zaafından istifade ederek Arabistan Yarımadası’nda stratejik mevkiler elde etmeyi başardılar. Portekizli komutan Alfonso d’Albuquerque, 1513’te daha da ileri giderek, Hazreti Muhammed’in Medine’deki mezarını Hristiyan topraklarına kaçırmak gibi hain ve sinsi bir plân kurdu.

Amiralin gerekçesi, Kudüs’teki kutsal yerleri ziyaret eden Hristiyanlar’ın Memlükler’e vergi vermek zorunda olmalarıydı. Ama, Osmanlılar’ın 1516’da Memlükler’i tarih sahnesinden silerek Ortadoğu’ya ve kutsal topraklara hâkim olmaları bu plânı bozdu. Portekizliler 15. yüzyılın sonlarında Ümit Burnu’nu dolaşarak Hint Okyanusu’na ulaşmış ve gözlerini Arabistan’a dikmişlerdi.

Memlük Devleti, Cidde’ye çıkıp bir kale inşa eden ve hattâ Mekke ile Medine’yi bile tehdit eden Portekizliler’in ilerleyişini durduramıyordu. Hint Okyanusu’ndaki Portekiz donanmasının kumandanı olan Alfonso d’Albuquerque, plânını işte bu sırada hazırladı. Niyeti sadece Hazreti Muhammed’in mezarını çalmak değil, Müslümanlar’ı İslâm’ın kutsal topraklarından da sürmekti.

Dr. Ali bin Abdulaziz el-Şabal adındaki Suudi bir akademisyenin Hazreti Muhammed’in Medine’deki kabrinin bilinmeyen bir yere taşınması yolundaki önerisi, bana bu işe ilk kalkışan kişiyi, Portekizli amiral Alfonso d’Albuquerque’i hatırlattı. d’Albuquerque, 1513’te Hazreti Muhammed’in mezarını Avrupa’ya kaçırmaya kalkışmış ve bu çılgın plân, Yavuz Sultan Selim’in kutsal topraklara hâkimolmasıyla önlenebilmişti.  

Yavuz Selim engel oldu!

d’Albuquerque’in plânı, Muhammed Yakub Mughul’un “Kanuni Devri Osmanlılar’ın Hint Okyanusu Politikası ve Osmanlı-Hint Müslümanları Münasebetleri” isimli eserinde şöyle anlatılır: “...Portekiz, Hindistan’daki sömürgelerini muhafaza etmek ve kuvvetlendirmek için başka bölgeleri de işgal edecek, denizlere hâkim olmak maksadıyla Hürmüz Boğazı’nı elde tutacak, Kızıldeniz’de hâkimiyet kurmak maksadıyla Aden’e girecekti. Nil Nehri’ne yeni kanallar açılarak suyun yolu değiştirilecek, böylelikle Mısır’a büyük zararlar verilecek ama çok daha önemlisi, Hazreti Muhammed’in Medine’deki mezarı kaçırılıp bir Hıristiyan memlekete götürülecekti.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

13:07
 // NURETTİN MAHMUD ZENGİ
Hepimiz ZENGİ'yiz. Allah'ım, bu uğurda ölmeyi bize nasip et. Peygamberimiz (s.a.v) namusumuzdur. Bu zilleti bize yaşatma....
08 Eylül 2014 13:07
23:26
 // NURETTİN ZENGİ HAZRETLERİ
Selahaddini Kürdi (Eyyubi) hazretlerine kumandanlığı devreden Zat'dır Nurettin Zengi.
Peygamber Efendimizin mübarek naaşını tünel kazarak çalmaya kalkan iki haçlı keferesini, Peygamber Efendimiz rüyasında görüp, '' Ya Nurettin, beni bu adamlardan kurtar'' demesiyle yola koyulmuş, Efendimizin rüyasında eşgalini verdiği kişileri, tuttukları bir evde hasır altına gizlenmiş tünel ile suçüstü yakalamıştır. Mübarek kabrinin etrafına 3 metre kalınlığında kurşun döktürmüştür....
07 Eylül 2014 23:26
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler