YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hurdalıktan topladığı parçalarla...
Hurdalıktan topladığı parçalarla...
18 Şubat 2012 13:03
İmam çocukluk hayali paletli arazi aracını kendisi yaptı
Eskişehir Gündoğdu Mahallesi Emir Sultan Camii'nde görev yapan imam Mustafa Çalışkan (35), hurdalıklardan topladığı parçalarla paletli arazi aracı yapmayı başardı.

İmam, çocuk hayali olan ve 4,5 yılda tamamladığı paletli arazi aracına PARS ismini koydu. İmam Çalışkan'ın el emeği ile yaptığı paletli arazi aracı 14 kilometre hız yapabiliyor.

Mustafa Çalışkan, arazi aracının projesini hazırladıktan sonra sanayilerde ve hurdalıklarda dolaşarak parça topladığını söyledi. Çalışkan, 13 beygir benzinli bir motor, şanzıman ve diferansiyelden oluşan aracı 4,5 yılda tamamlayabildiğini belirtti. Bu sürede araca 73 beygirlik dizel minibüs motoru taktığını dile getiren İmam Çalışkan, PARS adını verdiği araçla ilgili şunları anlattı: "Arazi aracını tamamladıktan sonra uygun bir kabin yaptım. Demir aksamını kendim hazırladım, 3,5 mekanik kısmını da hurdalıktan aldığım malzemelerle yaptım. Yol dışı bir araç olarak her şartta kullanılabilecek bir özelliğe sahip aracın paletlerinde hidrolik motorlar bulunuyor. Her iki palette birbirinden bağımsız olarak çalışıyor ve araç kendi ekseni etrafında rahatlıkla dönebiliyor."

Sıra dışı araçlara küçüklükten beri meraklı olduğunu kaydeden Çalışkan, arazi aracını tamamlayana kadar yüzlerce deneme yaptığın dile getirdi. Her denemede aracın videosunu çeken imam Çalışkan, videoları tekrar izleyerek bir sorun olup olmadığını tespit ettiğini söyledi. Çalışkan, PARS için patent alarak aracını daha da geliştirmek istediğini sözlerine ekledi.

(CİHAN)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler