YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Homoekonomikus nedir?  Homoekonomikus kimdir?
Homoekonomikus nedir? Homoekonomikus kimdir?
10 Mayıs 2016 08:04
Dün en çok arananlar arasında homoekonomikus kelimesi vardı. Homoekonomikus twitterda da trend topic oldu. Homoekonomikus nedir? Homoekonomikus ne anlama gelir? Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son konuşmasında kullandığı Homoekonomikus nedir?

Homoekonomikus kelimesi ilk defa dün popüler olsada ekonomicilerin yakından bildiği bir gelimedir. Homoekonomikus kelimesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan kullandı, ardından 'homoekonomikus' kelimesi merak edilenler arasında en başta yer aldı. Homoekonomikus nedir, homoekonomikusun anlamı nedir, homoekonomikus kimdir? 

Homoekonomikus Kimdir, Nedir?

Homoekonomikus, iktisat disiplininin, insan davranışı sorununu inceleyebilmek üzere geliştirmiş olduğu soyut bir kavramdır. Homoekonomikus kavramı, insanların rasyonel (akılcı, hesaplı) oldukları ve en fazla oranda fayda elde etmek üzere mevcut kısıtlı kaynaklarını en uygun tarzda kullanmaya yöneldikleri varsayımlarından hareketle geliştirilmiştir. 

Bu kavram sayesinde insanların belirli bir durumda nasıl davranacaklarının önceden kestirilebilir hale geleceği varsayılmaktadır. Örneğin tek geliri asgari ücret olan (2014 yılı itibariyle net 846 TL) bir kişinin, homoekonomikus olduğu varsayıldığında, bu kişinin sınırlı geliriyle nelere harcama yapacağı önceden kestirilebilir hale gelmektedir. 

Son günlerde iç ve dış siyaset içerisindeki yoğun program dahilinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı kelimeler, halkın ilgisini çekmeyi başardı. Son olarak Erdoğan'ın kullandığı Homoekonomikus kelimesini merak edenler, Google'da bu kelimenin anlamını araştırdı ve kısa sürede Google'da en çok aranılanlar arasına girmesini sağladı.
İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı Homoekonomikus kelimesinin anlamı...
Bu kişi öncelikle temel ihtiyaçlarını (barınma, beslenme, vb.) gidermek üzere harcama yapacak ve örneğin bir at çiftliğine giderek altı aylık bir tay satın almaya çalışmayacaktır. Veya bir süpermarkete gittiğinde, bir gıda ürününün daha doğal ama daha pahalı olanını değil, bütçesine daha uygun olan ucuz çeşidini tercih edecektir. Yine aynı perspektiften hareketle, insanların oy verirken ve siyasi parti tercihi yaparken de kendi ekonomik çıkarlarına en fazla uygun olan partiyi seçecekleri varsayılmaktadır.

HOMOEKONOMİKUS NE DEMEKTİR?

Homoekonomikus sadece iktisadi menfaatlere yönelen insan anlamına gelmekte. Bu insan tipinin sanayi devriminin ardından çıktığı dile getirilmekte. 

Homoekonomikus anlayışına sahip bireyler, tüm davranış ve düşüncelerini ekonomik çıkarları üzerinde düzenler. Bu tipe dahil olan insanlarda yaşam, üretmek ve tüketmek üzerine kurulu. Bunun dışındaki değerler ise bu eyleme göre oluşur.

HOMOEKONOMİKUS NEDİR? 

Homoekonomikus (Homoeconomicus) “bireyin kendi faydasını artıracak şekilde karar alması düşüncesini merkeze alan felsefi bir yaklaşım” olarak tanımlanıyor. Homoeconomicus, İnsanın ekonomik kararlarında, kendi faydasını maksimize etmeye çalışarak sürekli olarak akılcı, mantıklı kararlar ile finansal işlemler yapacağını iddiaeden, kökenini Rene Descartes zamanındaki tartışmalardan alan, 17. yüzyıl zamanlarında popülerlik kazanmış olan hem siyaset hem de iktisat felsesinde sıkça kullanılan ve oldukça tartışmalı olan bir önermedir. İnsanı homoeconomicus olarak tanımlayan felsefi yaklaşıma göre, her insan bencil doğar ve tercihlerini kendi faydasını gözeterek yapar. Bir diğer deyişle homoeconomicus, sınırsız isteklerini sınırlı kaynaklara göre maksimize etmeye çalışan bir homo-sapiendir. 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler