YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hocalı sancısı yüreklerde...
Hocalı sancısı yüreklerde...
25 Şubat 2014 11:41
Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 22 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi, Kars'ta düzenlenen törenle anıldı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu'nda düzenlenen anma töreni kapsamında iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Gazi Karabağ Ezanı ve Kur'an-ı Kerim tilaveti okutuldu.

Törende konuşan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, sadece Azerbaycanlılara karşı değil, tüm insanlığa karşı işlenmiş bu katliamın organizatörünün Ermeni milliyetçiliği olduğunu savundu.

25 Şubat 1992 yılında yapılan katliamda silahlı Ermeni askerlerince o dönemde Sovyetler Birliği'ne ait olan Dağlık Karabağ'ın Hankendi kentinde bulunan 366. Alayın katılımıyla 7 bine yakın Azerbaycanlı'nın yaşadığı Hocalı şehrine 5 yönden saldırıda bulunduğunu belirtti.

Süleymanov, kentte çok sayıda hasta, yaralı, ihtiyar, kadın ve çocukların olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"O gece Hocalı şehri yerle bir edildi. Silahsız sivil nüfus, toplu olarak katliama maruz kaldı. Çocuklar, kadınlar, ihtiyarlar, hastalar olmadık vahşetle yok edildi. Ermeniler Hocalı soykırımını gerçekleştirdiler. Bu vahşi saldırıda amaç kentin bütün halkını yok etmekti ancak sırf tesadüfler sonucunda pek az Hocalı sakini tarihe tanıklık etmek için sağ kaldı. Hocalı soykırımı sonucunda 613 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla sivil sakin kurşun yarası alarak sakatlanmış, bin 275 kişi rehin alınmıştır. Bunlardan 150 kişinin kaderi bugüne kadar belli değildir. Katledilenler arasında 106 kadın, 63 çocuk ve 70 de yaşlı vardı. Sakat olanlardan 76 kişi ergenlik yaşından küçük çocuklardır."

Dünyanın bu katliamdan haberdar olması gerektiğine dikkat çeken Süleymanov, "20. yüzyılın en dehşetli faciaları varsayılmış Hatın, Hiroşima, Nagazaki, Sonqmi ve Liditse gibi insan felaketleri arasına Hocalı soykırımı da eklenmiştir. Artık Kanada, Meksika, Kolombiya, Peru, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Ürdün'ün parlamentoları Hocalı soykırımını tanımışlar. Bir daha beyan ediyoruz ki, Hocalı faciası uluslararası hukuk ilkelerine göre soykırımıdır" dedi.

Süleymanov'un konuşmasının ardından Hocalı katliamını anlatan sinevizyon izletildi.

Anma programına, Vali yardımcıları Cevat Uyanık ve Hakan Alkan ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

AA

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler