YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hocalı katliamı anıldı
Hocalı katliamı anıldı
24 Şubat 2013 20:01
Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 1992 yılında yapılan katliamı anma toplantıları çerçevesinde Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) merkezinde de bir toplantı düzenlendi.

''Hocalı Katliamı'' toplantısına, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmet Muhammed Ali, Azerbaycan'ın Riyad Büyükelçisi Rasim Rızayev, Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer ve çok sayıda yabancı misyon şefi katıldı.
  
 İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu açış konuşmasında, İİT bünyesinde Hocalı'nın sesinin dünyaya duyurulması için atılan adımlardan bahsetti, teşkilata üye ülkelerin bu katliamın tüm dünyaya duyurulması ve soykırım olarak tanınması yönünde çaba sarf etmesi gerektiğini ifade etti.
  
 İhsanoğlu, Ermeni güçlerinin koşulsuz ve tam olarak Azerbaycan topraklarından çekilmesi çağrısında bulundu.
  
 Azerbaycan'ın Riyad Büyükelçisi Rızayev de Hocalı katliamıyla ilgili tarihi bilgileri aktardı. Rızayev, 25 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Hocalı kentinde yapılan soykırımın, sadece Azerbaycan halkının hafızasından değil, tüm insanlığın hafızasından silinemediğini kaydetti. Büyükelçi Rızayev, 613 kişinin öldürüldüğünü, 476 kişinin yaralandığını, 1275 kişinin de sakat kaldığını belirtti.
    
Toplantı salonunda Hocalı katliamıyla ilgili fotoğraflar ve görüntüler katılımcıların dikkatine sunuldu.

AA

01:13
 // kenan akkuş
faşizmin milleti olmuyor. Bu da ermeni faşizmi. Hocalı katliamınında şehit olan müslüman kardeşlerimi rahmetle anıyorum. Unutmayalım, zalimin ve mazlumun, ne milliyeti, nede dini sorulur. Kin ve nefretten arınmış bir dünya dileklerimle....
25 Şubat 2013 01:13
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler