YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Heykeli 2,5 ayda tamamladı
Heykeltıraş Tülay Aktaş, Erdoğan'ın desteğini almak için onun heykelini yaptı
Heykeli 2,5 ayda tamamladı
22 Eylül 2009 / 21:47 Güncelleme: 22 Eylül 2009 / 22:08

Başbakan Erdoğan'ın desteğini almak isteyen heykeltıraş Aktaş, çareyi onun harman kaldıran şalvarlı, beli kuşaklı heykelini yapmakta buldu. Bu yolla Başbakan Erdoğan'dan destek isteyen Aktaş, eserleriyle Anadolu'nun yok olmaya yüz tutmuş değerlerini koruyup, geleceğe aktarmaya çalıştığını söyledi.

FOTO GALERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Antalya'da Türkiye'nin 128'inci özel müzesini açan heykeltıraş Tülay Aktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şalvarlı, beli kuşaklı, harman kaldıran heykelini yaptı. Aksu ilçesindeki müzede Anadolu kültürünü yansıtan eserler sergileyen Aktaş, Başbakan Erdoğan'ın heykelini kendisinden destek istemek için yaptığını söyledi. Aktaş, Başbakan Erdoğan heykelini kil ve kimyasal madde karışımından yaptığını ve 2.5 ayda tamamladığını bildirdi.


Harman yerinin Türkiye'yi anlattığını bildiren Aktaş, "Harman Anadolu'nun çalışma şartı en ağır olan yeri. Başbakan Erdoğan Türkiye'nin şartları en ağır yerinde çalışıyor. Başbakan Erdoğan'ın heykelini bunu anlatmak için yaptım. Kendisinden bu yolla destek istiyorum. Müzede, yok olmaya yüz tutmuş Anadolu kültürünü anlatan heykellerde bulunuyor. Bu eserlerin daha iyi yerde ve şartlarda sergilenmesini istiyorum" dedi.

13 YILDA 205 HEYKEL YAPTI

Bir yanlış anlaşılma olduğunu ve Başbakan Erdoğan heykelinin satılık olmadığını ifade eden Aktaş, "Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine hanım ile birlikte müzemi gezmesini ve heykelini görmesini istiyorum. İyi bir sergi alanı ile tanıtım desteği benim için yeterli" dedi. Aktaş, müzesindeki 20'si büyük 205 heykeli 13 yılda hazırladığını kaydetti. Aktaş, bu heykellerle yok olmaya yüz tutmuş Anadolu geleneklerini geleceğe aktarmaya çalıştığını söyledi.

YOK OLAN GELENEKLER

Anadolu kültürünü anlatan heykellerin arasında gelin alma, harman kaldırma, yufka ekmeği açma, Yörük çadırında yaşam, aşıkların buluşması, keşkek yapımı, dibekte buğday kabuğu ayıklama, yayıkta ayran yapımı, ekin biçme yer aldı. Güzel Anadolu sloganıyla tanıtılmaya çalışılan müze gün içinde ziyaret edilebilirken, ziyaret ücretinin 5 TL olduğu açıklandı.

Habertürk

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler