YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Herkes seferber oldu!
Bu da hayvan sevgisi... Su kanalına düşen bir kaplumbağayı kurtarmak için hem görevliler hem vatandaşlar seferber oldu... İşte kaplumbağa kanaldan böyle çıkarıldı...
Herkes seferber oldu!
12 Haziran 2010 / 11:35 Güncelleme: 12 Haziran 2010 / 11:38

Mersin'in Silifke ilçesinde yolunu şaşırıp su savağına düşen Nil cinsi kaplumbağa, yoğun bir çalışmanın ardından kurtarıldı.
İlçeye bağlı Sayağzı mahallesindeki Göksu ırmağı üzerine kurulu regülatörün hemen yanında bulunan su dağıtım savağındaki kaplumbağayı, regülatörde çalışan Kerim Bulut ve Halil Kaya tarafından bulundu.

Kaplumbağayı bulan regülatör çalışanları durumu daha sonra İlçe Tarım Müdürlüğü ve Özel Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerine bildirdiler.

Gelen görevlilerle birlikte çevredeki vatandaşların da yardımıyla kaplumbağa regülatör içerisinden çıkarıldı. Son derece seri hareket eden ve saldırgan özelliği bulunan kaplumbağa, yaşadığı olayın da korkusuyla kendisini bir an önce yaşam alanı olan Göksu ırmağına atmak isterken çalılıkların arasına daldı. Yaklaşık yarım saatlik bir çalışmanın ardından kaplumbağa çalılıklardan çıkarılarak yaşam alanı olan Göksu Irmağına bırakıldı.

Göksu deltasında caretta caretta kaplumbağalar üzerine çalışma yapan Kuş Araştırmaları Derneği üyesi, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Cihan Odabaşı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaplumbağanın yaklaşık 35 kilogram ağırlında ve 30 yaşlarında olduğunu kaydetti. Kaplumbağanın yumurtlamak amacıyla ırmaktan çıkıp yolunu şaşırdığı içinde su dağıtım savağının içerisine düşmüş olabileceğini ifade eden Odabaşı, bu türün yaşam alanının Göksu Nehri ve Göksu Deltası olduğunu belirtti.

Kaplumbağayı bulan Kerim Bulut ise, durumu yetkililere bildirdiklerini, yapılan çalışma sonucunda da kaplumbağayı yeniden yaşam alanına dönmesini sağladıkları için mutlu olduğunu söyledi. (İHA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler