YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her şey Akdeniz güneşi için
Avrupa'da havalar soğudu, yaşlı turistler Antalya'ya koştu
Her şey Akdeniz güneşi için
12 Eylül 2009 / 20:22 Güncelleme: 12 Eylül 2009 / 21:47
Yaşlı ve emekli turistler yaz sıcağına dayanamadıkları için Antalya ve turistik ilçelerindeki tatillerini nisan ve mayıs ile eylül, ekim ve kasım aylarında yapıyor. Manavgat Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği(KITUYAD) Başkan Yardımcısı Şinasi Gürocak, bazı Avrupa ülkelerinde havalar 1 Eylül'den itibaren soğuk ve yağışlı geçmeye başlayınca yaşlı turistlerin Side destinasyonu ve Kızılağaç Turizm Bölgesi(KTB)'ne güneşlenmeye geldiğini bildirdi. Gürocak, bölgede sezonun nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarını orta yaş, emekli ve yaşlı; turizmcilerin yüksek sezon diye nitelendirdiği haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında tatil yapmayı ise genç turistlerin tercih yaptığını belirtti.

Gürocak, Avrupalı yaşlı ve emekli turistlerin Antalya bölgesine gelmesi için Avrupa'da yaptıkları çalışmayla ilgili açıklamada bulundu. Güz sezonunda Antalya bölgesine 300 bin yaşlı turistin gelmesi halinde kışın çoğu otellerin açık kalacağını belirten Gürocak, KITUYAD olarak başta Almanya olmak üzere Orta Avrupa ve İskandinav ülkeleri yaşlı turistlerin Türkiye'de uzun süreli tatil yapmaları için faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Gürocak, "Avrupa ülkelerinde yaşlı turistler sürekli yağmur yağışı ve soğuktan ötürü evlerinden dışarı çıkamıyor. Bölgemizde de sezon 31 Ekim ile 20 Kasım tarihleri arası büyük oranda bitiyor. Ülkemizin güneşli gün sayısının çok fazla olması yaşlı turistlerin tatil yapmaları için çok büyük avantaj. Yaşlı turistleri bölge destinasyonumuza çekmek için geçtiğimiz günlerde Almanya'nın değişik eyaletlerinde tanıtım çalışması yaptık. Beklediğimiz oranda yaşlı turist yoğunluğu olursa sezonun bitim tarihi uzar. Ayrıca önceki yıllarla tecrübemiz sabit, gelen turistler en az 25, en fazla 2 ay kalıyor. Yaşlı turist fazla gelirse bölgemizde turizm 7 ay ile sınır kalmaz, 12 aya çıkar." diye konuştu.

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Side destinasyonunda yıl içinde güneşli gün sayısının fazla olmasının Avrupalı yaşlı turistlerin Antalya bölgesinde tatil yapmaları için büyük avantaj olduğunu söyledi. Yaşlı turistlerin eylül, ekim kasım, aralık ve ocak aylarında tatillerini Türkiye'de yapmaları için Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve İskandinav ülkelerinde tanıtım yaptıklarını vurgulayan Barut, bu yıl yaşlı ve emekli turistlerin tatil yapmada geçen yıla göre yüzde 10'luk artış olmasını beklediklerini kaydetti.

Barut, Side'nin iklim, coğrafi ve doğal güzelliğinin Avrupa ülkelerinde soğuk havada evlerinden dışarı çıkamayan yaşlı turistler için fırsat olduğunu dile getirdi.

Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği(TİSOYAB) Başkanı Ali Keleş, bölgede turizmi yılın 12 ayına çıkarmak için Avrupa ülkelerinde Sorgun Çamlığı ve Titreyengöl'de eko turizmini ve doğa sporlarını ön plana çıkaracak tanıtımlar yaptıklarını söyledi. Sorgun Çamlığı ve Titreyengöl çevresinin yaşlı turistlerin temiz havada trekking(doğa yürüyüşü) ve Nordic Walking(İskandinav yürüyüşü) yapımına çok elverişli olduğunun altını çizen Keleş, dünyanın

sayılı kumul ormanı Sorgun Çamlığı'nda 96 kuş türü ve çok sayıda kelebek türünün yaşadığını bildirdi.

71 yaşındaki Alman emekli diş hekimi Sabrina Franek, 7 yıldır doktor eşi Michaeil ile birlikte 2 ay tatillerini Side'de 5 yıldızlı otelde geçirdiklerini ifade etti. Yaz havasını sıcak ve nemli buldukları için tatillerini eylül ve ekim aylarında yaptıklarını dile getiren Sabrina Franek, Hamburg'da havalar soğuyunca uçağa atlayarak güneşlenmek için Side'ye geldiklerini söyledi. (CİHAN)
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler