YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedefimiz çocuk politikasını oluşturmak
Hedefimiz çocuk politikasını oluşturmak
25 Nisan 2013 14:15
Bakan Şahin, yurtlarda kalan yaklaşık 14 bin çocuktan 3 bin 100'ünü sevgi evlerine, 3 bin 700'ünü çocuk evlerine yerleştiklerini belirterek, "Hedefimiz koğuş sisteminden çıktığımız çocuk politikasını oluşturmak" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kalkınma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNICEF'in Dedeman Otel'de düzenlediği "Çocuk Refahı Konferansı"ndaki konuşmasında, Bakanlık olarak "önce çocuk" anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.

Çocukları ülkenin "istiklali, istikbali ve umut ışığı" olarak nitelendiren Bakan Şahin, geleceğe dair kalkınma planlarının temelinde çocuklara yönelik güçlü stratejilerin üretilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kendilerine bağlı kurumlarda koğuş sisteminden çıkarak sevgi ve çocuk evleri sistemine geçtiklerini hatırlatan Bakan Şahin, "14 bin evladımızın 3 bin 100'ünü sevgi evlerine, sevgi evleri dediğimiz iki katlı villalar, kampüsler. 3 bin 700 çocuğumuzun da çok hızlı bir şekilde çocuk evlerine yerleşimini sağladık. Hedefimiz 2014 yılında koğuş sisteminden çıktığımız bir çocuk politikasını oluşturmak" diye konuştu.

"Her şey tamam diyen bir Bakanlık değiliz"

Bakan Şahin, "Bütün hedefimiz, bütün muradımız hem bize emanet olan çocukların yaşam kalitelerini yükseltmek, onurlu yaşam mücadelelerinde, onların temel hak ve özgürlükleri olan mücadelede hiçbir ayrımcılığa müsaade etmeden onların yanında var olmak" diye konuştu.

"Nasıl bir Türkiye istendiği" sorusunun cevabının, oluşturulan çocuk politikasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Fatma Şahin, "Her şey tamam" diyen bir bakanlık değil, "yeni sorunlar için neler yapabiliriz" diye soran bir bakanlık olduklarını da kaydetti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler