YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayvan gübresinden biyogaz üretti
Hayvan gübresinden biyogaz üretti
Hayvan gübresinden biyogaz üretti
07 Mayıs 2008 / 16:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Kastamonu'da, şehir merkezi geçtiğimiz hafta doğal gazla tanışırken, kırsal kesimdeki bazı vatandaşlar ise hayvan gübresinden elde ettikleri biyogazla, yemeğini bedavaya pişiriyor.


Kastamonu'da, şehir merkezi geçtiğimiz hafta doğal gazla tanışırken, kırsal kesimdeki bazı vatandaşlar ise hayvan gübresinden elde ettikleri biyogazla, enerjiyi bedavaya getiriyor.


Kastamonu, Çankırı ve Karabük'ü kapsayan doğal gaz hattı projesinin tamamlanmasının ardından 30 Nisan günü akşam saatlerinde Kastamonu'ya ilk doğal gaz verildi.


Kentin bazı köylerindeki çiftçiler de, ihtiyaçlarını biyogazla karşılıyor. Söz konusu köylülerden biri de, Şenpazar ilçesi Aşıklı Köyü Ortaca Mahallesinde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan 42 yaşındaki Yüksel Erdoğan. Erdoğan, evinin altına kurdurduğu biyogaz sistemiyle evinde kullandığı mutfak tüpünü bedavaya getirdi. Mutfağında ''Yılın 12 ayı 12 adet 12 kilogramlık tüp kullandığını'', bunun da aile bütçesine ciddi bir yük getirdiğini anlatan Erdoğan şöyle konuştu:


''Hayvanların atıklarını değerlendirerek, biyogaz yöntemiyle enerji ihtiyacımı karşılıyorum. 5 ineğimin atığını belli bir sistemden geçirerek gaz haline getiriyorum. Oluşan gazı direkt olarak mutfaktaki ocakta kullanıyoruz. Hayvanların atık gübresini değerlendirerek bedava ve çok kaliteli gaz üretip kullanıyoruz.''

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler