YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayrete düşüren tedavi
35 yıllık at arabası ustası, çuvaldızla atların ağız ve dişlerini tedavi ediyor
Hayrete düşüren tedavi
21 Şubat 2010 / 15:17 Güncelleme: 21 Şubat 2010 / 15:28

Adana'da bir at arabası ustası 35 yıldır atların diş ve damak iltihaplarını çuvaldız ile alıp, atın ağzına tuz basarak tedavi uyguluyor. 

Adana'da at arabası tamiri yapan 55 yaşındaki Mehmet Urfalı'nın atlara uyguladığı ağız ve diş sağlığı tedavisi görenleri hayrete düşürüyor. Çevrede at sahibi olan kişiler atları yem yemediği zaman Urfalı'ya getiriyor. Çünkü o babasından öğrendiği atların diş ve ağız sağlığı tedavisini 35 yıldır uyguluyor.  

Urfalı, yem yemeyen atın diş ve damağında pis kandan dolayı iltihap oluştuğunu belirterek, bunu yok etmek için çuvaldızlı tedavi uyguluyor. Urfalı, atı önce elektrik direğine bağlıyor. Ardından atın ağzına büyük bir sopa koyarak, atın ağzının açık kalmasını sağladıktan sonra eline aldığı çuvaldız ile atın damak ve diş diplerine batırıyor. Böylece atın ağzında bulunan iltihaplı kanı akıtmış oluyor. Ancak bu esnada atın canı çok yandığı için yerinde duramadığı gözleniyor. Atın ağzını kanattıktan sonra ise kanayan yere tuz basıyor. At tuzun basması ile daha da çileden çıkıyor. Urfalı, ata ağız diş bakımı yaptığı saatte okuldan gelen öğrenciler ise bu tedaviyi hayretler içinde korkarak izliyor.  

Urfalı, asıl mesleğinin at arabası tamiri ve yapımı olduğunu ancak atlarla ilgili olduğu için atların ağız diş sağlığıyla da ilgilendiğini anlatarak, "At sahipleri atları yem yemediği zaman beni buluyor. 35 yıldır bu işi yapıyorum. Babam da bu işi yapıyordu. At yem yemediği zaman bilin ki pis kan toplanmıştır ağzına. Bunu atın damağına ve diş diplerine çuvaldız batırarak ortadan kaldırıyoruz. Çuvaldız batırdıktan sonra pis kan iyice akıyor ve sonra tuz basıyoruz. Tuz basınca acımıyor. Ağzı mikrop kapmasın diye tuz basıyoruz" dedi. 

Bu işlemi veterinerlerin yapamadığını kendisinin veterinerler kadar bilgili olduğunu savunan Urfalı, "Veteriner korkar bunu yapamaz. Ama ben korkmadan atın ağzına elimi sokuyorum. Bunu benden başka kimse yapamaz" diye konuştu.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler