YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayatı alt üst oldu
Kadın öğretmenin hayatı, vergi memurunun hatası yüzünden alt üst oldu.
Hayatı alt üst oldu
15 Ocak 2010 / 19:31 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 19:46

Maaşına haciz konulan kadın öğretmen, Vergi Dairesi önünde pankartla eylem yaptı.

2002 yılında sattığı arsa yüzünden kendisine cezalar geldiğini dile getiren İzmirli öğretmen Hatice Yıldız, Vergi Dairesi önünde pankart açarak eylem yaptı.

1998 yılında babasından kalan 3 bin 137 metrekarelik arsayı; Yıldız, kardeşi ve annesi 2002 yılında sattı. Bu satış işlemi tapuda normal bir işlem olarak kayıtlara geçti. Ancak Vergi Dairesi'ndeki bir memurun, satış işlemi yerine veraset işlemi şıkkını işaretledi.

Hatice Yıldız, memurun bu hatasını fark etmediklerini ifade etti. 2009 yılı Ağustos ayında 6 bin 799 TL tutarında ceza geldiğini söyleyen Yıldız, kendisinden istenilen borcun, diğer hissedarlarla birlikte üçe bölünmesi gerektiğini vurguladı.
Dokuz Eylül Vergi Dairesi'ne giden Yıldız'a, burada konunun zaman aşımına uğradığı için mahkeme tarafından düzeltilebileceği bildirildi. Bunun üzerine İzmir 1. Vergi Mahkemesi'ne dava açtı. Ancak mahkeme elindeki tapunun üzerindeki işlemin satış olmasına rağmen veraset işlemini geçerli sayarak yürütmenin durdurulması talebini reddetti.

Maaşına bir anda haciz konulan öğretmen Hatice Yıldız, arsanın satış ilanı üzerinden vergilendirilmesi halinde diğer kardeşi ve annesinin hisseleri oranında borcun gönderilmesi gerektiğini; bu sayede oranın 3/1 düşeceğini aktardı. Eline pankartı alarak Dokuz Eylül Vergi Dairesi önüne giderek eylem yapan Yıldız, "Yapılan hatanın faturasını ben neden ödüyorum?" dedi.

Normal şartlarda 2 bin lira borcu olması gerektiğini; ancak bu paranın bir anda 10 bin lirayı aştığını aktaran Yıldız, "Bir memurun satış yerine veraset kutucuğuna 'x' işaretini koyması yüzünden 3 aydır çalmadığım kapı kalmadı. Valilik başta olmak üzere ne kadar kamu kurumu varsa gittim; ama bir türlü sonuç alamadım. Bu eylemi yaparak sesimi duyurmak istedim." dedi.

tebrikler teyzecim
 // yusuf
ailemizin yüz akısın ıyıkı varsın sen her zaman haksızlıklara karşisın herkes senden korksun...
22 Ocak 2010 22:53
gurur duyuyoruz
 // büşra nur
haksızlıklara karşi ver veryansını.......
20 Ocak 2010 16:29
seninle gurur duyuyorum
 // pakize aydınalp
yapılan haksızlıklara asla tepkisiz kalmamak lazım. davranışının arkasındayım......
20 Ocak 2010 16:27
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler