YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havalar daha da soğuyacak
Bulgaristan baraj kapaklarını açtı. Edirne sular altında kaldı. Meteoroloji, "yağışa dikkat, havalar daha da soğuyacak" diye uyardı...
Havalar daha da soğuyacak
21 Aralık 2009 / 10:46 Güncelleme: 21 Aralık 2009 / 11:29

Bulgaristan'ın Baraj kapaklarını açmasının ardından Tunca Nehri taştı, Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Tarihi Sarayiçi sular altında kaldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıcakların batı ve iç kesimlerinde 8-10 derece düşeceğini bildirdi. Meteoroloji, aşırı soğuklarla birlikte gribal enfeksiyon konusunda vatandaşları uyardı. Bu arada, yağışlı hava tüm yurtta etkili olmayla devam ediyor.

TAŞKIN ALARMI VERİLDİ

Bulgaristan, saat 23.30 sıralarında aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarını açtığını Edirne’deki yetkililere bildirince taşkın alarmı verildi. Tunca Nehri'nin debisi her geçen dakika artarken, polis ekipleri Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ni yapıldığı Sarayiçi Meydanı'ndaki Sarayiçi ve Kanuni köprüsü ile Yeniimaret Mahallesi’ndeki Yalnızgöz köprüsünü çift taraflı trafiğe kapattı. Nehrin debi oranının ilerleyen saatlerde daha da artacağının tahmin edildiği bildirildi.

HAVA SOĞUYACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıcakların batı ve iç kesimlerinde 8-10 derece düşeceğini bildirdi. Meteoroloji, aşırı soğuklarla birlikte gribal enfeksiyon konusunda vatandaşları uyardı. Bu arada, yağışlı hava tüm yurtta etkili olmayla devam ediyor.Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’nin büyük bir bölümü aralıklarla yağışlı geçecek. Yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Amasya, Tokat, Ordu), Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) ile Afyonkarahisar, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Marmara’nın güneydoğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısı’nın yüksekleri, Erzurum, Kars, Ardahan, Hakkari, Bitlis ve Muş ile zamanla İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Ülkemizin iç kesimlerinde gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.Hava sıcaklığı, batı ve iç kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı (Lodos), kuzeybatı kesimler ile zamanla ülkemizin batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden orta kuvvette, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) ile güney ve iç kesimlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ’DEN KUVVETLİ YAĞIŞ İLE RÜZGAR İLE ANİ SICAKLIK DÜŞÜŞÜ UYARISI

Meteoroloji, Yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Amasya, Tokat,Ordu), Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) ile Afyonkarahisar, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, sel, taşkın, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar vs.) tedbirli ve dikkatli olunması uyarısında bulundu.Meteoroloji yaptığı ikinci bir kuvvetli rüzgar uyarısında da rüzgarın; kuzeybatı kesimlerde kuzeyli, güney ve iç kesimlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Baca gazı kaynaklı zehirlenmeler, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, deniz ulaşımında aksamalar vb.) tedbirli olunmasını istedi.Meteoroloji’nin ani sıcaklık düşüşü uyarısında da, hava sıcaklığının batı ve iç kesimlerde 8 ila 10 derece düşerek mevsim normallerinin altına inmesi beklendiğinden başta gribal enfeksiyon olmak üzere soğuk havanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (buzlanma ve don) dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

BÖLGELERDE HAVA

MARMARA:

Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, İstanbul’un Anadolu yakası ile Bursa ve Bilecik’in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE:

Parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar ile sabah saatlerinde Kütahya, Denizli, Uşak, Muğla’nın Marmaris, Fethiye ve Dalaman İlçeleri yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar bölgenin kuzey ve iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ:

Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların sabah saatlerinde Batı Akdeniz ile öğle saatlerinden sonra Orta ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güneyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İÇ ANADOLU:

Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; öğle saatlerinden sonra güneyinde (Konya, Aksaray, Niğde, Karaman) kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar; güney ve doğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

BATI KARADENİZ:

Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur ve sağanak, zamanla iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar bölge genelinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:

Çok bulutlu ve zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; öğle saatlerinden sonra Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

DOĞU ANADOLU:

Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batısı ile zamanla Erzurum, Kars, Ardahan, Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Erzurum, Kars, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Muş ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar bölgenin batısında güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler