YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava trafiği tamamen durdu!
Hava trafiği tamamen durdu!
21 Kasım 2009 12:05
İstanbul'da gece saatlerinde etkili olan yoğun sis hava trafiğini olumsuz etkiledi.

Akşam saatlerinden itibaren Anadolu yakasında etkili olan sis yüzünden Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nda hava trafiği tamamen durdu.

Havalimanına iniş yapacak uçaklar Atatürk Havaalanı'na yönlendirilirken, uçuşu olan yolcular da otobüslerle Atatürk Havalimanı'na taşınıyor.

Bu arada Avrupa yakasında da yoğunluğu artan sis Atatürk Havalimanı'ndaki hava ulaşımını da tehdit ediyor. Etkili sis ve yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı uçaklan başka havalimanlarına yönlendirilmeye başlandı.

İstanbul'da etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesi bazı yerlerde 20 metrenin altına düştü.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, sisin akşam saatlerinde tekrar yoğunlaşarak kent genelinde yarın ve haftanın ilk iki günü de etkisini sürdüreceğini bildirdi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, İstanbul ve çevresinde dün akşam saatlerinde başlayan yoğun sisin, sabah saatlerinde de kent genelinde etkisini sürdürdüğünü anımsattı.

Sisin öğle saatlerinde Boğaz çevresi dışında etkisini azaltarak pusa dönüşmesinin beklendiğini ifade eden Yıldırım, ''Sisin akşam saatlerine doğru tekrar yoğunlaşarak İstanbul genelinde etkili olmaya devam edeceği beklenmektedir. Sisin yarın ile haftanın ilk iki günü de İstanbul genelinde etkisini sürdüreceği tahmin edilmektedir'' dedi.

İstanbul'da görülen sisin, enverziyon (atmosferde yukarı doğru çıkıldıkça hava sıcaklığının artış göstermesi) nedeniyle oluştuğunu anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Sis, atmosferin üst seviyelerinin yer seviyesine göre daha sıcak olması nedeniyle, soğuyan havanın üst seviyelerdeki sıcak hava nedeniyle yükselememesi nedeniyle oluşmaktadır. Sisin ortadan kalkması için üst seviyelerin soğuması, kuvvetli rüzgar veya havanın ısınarak yer ile üst seviyeler arasındaki sıcaklık farkının ortadan kalkması gerekmektedir.''

Yıldırım, hafta sonu ile haftanın ilk iki günü görülmesi beklenen sis nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler