YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatipoğlu: Muharrem ayında da oruç tutun
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, içerisinde bulunduğumuz Muharrem ayının önemini anlattı ve Kerbela matemine değindi.
Hatipoğlu: Muharrem ayında da oruç tutun
10 Kasım 2014 / 20:35 Güncelleme: 11 Kasım 2014 / 07:37

Gönül Sohbetleri programında konuşan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Muharrem ayında oruç tutmak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) Medine’ye geldiğinde ilk tavsiyelerindendir" diyerek, bu ayda oruç tutmanın önemine değindi.

Hz. Hüseyin'in yanındayız

Muharrem ayının 10. günü olan Aşure gününün birçok Peygamber için zafer ve güzelliklerle dolu bir güne denk geldiğini ifade eden Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Hz. Ali’nin oğlu ve Peygamber Efendimiz'in gülü olan Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi nedeniyle bu günün büyük matemin de yaşandığı bir gün olduğunu ifade etti.

Hatipoğlu, “Bu olayda safımız bellidir. Safımız Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt’in yanında olmaktır. Hiçbir zaman Yezid’in ve benzeri kişilerin yanında olamayız, olmayız. Bu yaşananlar tarihin en feci olaylarından biridir. Onur yaralayan bir faciadır ve Emevi iktidarının en büyük günahlarından birisidir Kerbela” dedi.

Oruç tavsiyesi

Muharrem ayında oruç tutmanın Peygamber Efendimiz'in tavsiyesiyle başladığını ifade eden Hatipoğlu, “Muharrem ayında oruç tutmak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) Medine’ye geldiğinde ilk tavsiyelerindendir. Ramazan ayında oruç farz kılınmadan önce Muharrem ayında oruç tutmayı sahabelerine tavsiye etmiştir. Ramazan ayı orucu ayetlerle geldikten sonra Muharrem ayında oruç tutmayı herkesin isteğine bırakmıştır” şeklinde konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler