YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hapse girmemek için doğuruyor
Hapise girmemek için ilginç bir yöntem buldu. 5 suçtan 7 yıl 4 ay hapis cezası alan Aysel Gürgür adlı vatandaş (21) "Hamilenin cezası ertelenir" maddesinden yararlandı. 2 kez üst üste hamile kaldı...
Hapse girmemek için doğuruyor
30 Haziran 2010 / 09:22 Güncelleme: 30 Haziran 2010 / 09:25

İZMİR’de 5 ayrı “hırsızlık” suçundan hakkında 7 yıl 4 ay hapis cezası bulunan 21 yaşındaki Aysel Gürgür, cezaevine girmemek için inanılmaz bir yöntem buldu. Yasaya göre hamile kadınlara verilen hapis cezasının ertelendiğini öğrenen Gürgür, hapse girmemek için iki kez hamile kaldı.

Emniyet’te 45 suç kaydı olan ve Çocuk Mahkemesi tarafından 5 ayrı “hırsızlık” suçundan 7 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Aysel Gürgür, önceki gün Konak’ta görev yapan Huzur Timleri’ne teslim oldu. 4 yaşında T. ve 8 aylık B. adlı iki çocuğuyla Emniyet’e giden Gürgür, polise kesinleşmiş hapis cezası olduğunu söyledi. Yapılan araştırmalar sonucu, 14 ay önce yakalanan Gürgür’ün savcı tarafından 3 aylık hamile olduğu için serbest bırakıldığı tespit edildi.

Savcının, doğum yaptıktan 6 ay sonra teslim olması için Gürgür’e talimat verdiği de belirlendi.

‘BAKACAK KİMSE YOK’
İzmir Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Adliye Sarayı’na götürülen Aysel Gürgür, savcılıkta ifade verirken bir kez daha hamile olduğunu söyledi. Cezaevine atılması durumunda karnındaki bebeğini kaybedebileceğini söyleyen Gürgür, 8 aylık B. adlı bebeğine de bakacak kimse olmadığını belirtti. Cumhuriyet Savcısı, 3 aylık hamile olduğunu belirten Gürgür’ün doğru söyleyip söylemediğinin belirlenmesi için genç kadını Konak Kadın Doğum Hastanesi’ne gönderdi. Hastanede yapılan kontrollerde Gürgür’ün, söylediği gibi 3 aylık hamile olduğu tespit edildi. Alınan raporun ardından yeniden savcı karşısına çıkan Gürgür’ün hapis cezası bir kez daha ertelendi.

Yasaya göre; hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 6 ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılıyor. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay geçince ceza infaz olunuyor. (Habertürk)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler