YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hamsi avında hayal kırıklığı
Hamsi avında hayal kırıklığı
12 Mart 2013 14:00
Her yıl 1 Eylül'de başlayan av sezonunu adeta iple çeken Karadenizli balıkçılar, hamside beklediği bolluğu bulamadı.

 

Türkiye'nin balık ihtiyacının yüzde 70'inin karşılandığı Karadeniz'de balıkçılar, bu sezon fakirin protein deposu hamsinin çok az av vermesi sonucu hüsran yaşadı.
 
Karadeniz'de gırgırlar ve küçük balıkçı tekneleri ile av yaparak geçimini sağlayan bir çok balıkçı, her yıl 1 Eylül'de başlayan av sezonunu adeta iple çekti. Sezon başından itibaren istavrit ve palamut avlamaya başlayan balıkçılar, özellikle hamsinin habercisi sayılan palamudun bol olması yüzünden umutlandı. Eylül ve Ekim aylarında bol avlandığı için fiyatı düşen palamuttan teknelerin yakıt ve işçi ücretleri gibi sebeplerle umdukları kadar para kazanamayan balıkçılar, Ekim ayı sonuna doğru umudunu hamsiye bağladı. Ekim sonu ile Kasım başında Karadeniz'de özellikle Ereğli açıklarında görülen hamsi, bir hafta sonra yeterli av vermemeye başlayınca balıkçıların da umudu suya düştü. 
 
Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon Karadeniz'in istavrit ve palamut dışında verimsiz olduğunu söyledi.
 
Karadeniz'de balık avının en önemli bölümünü hamsinin oluşturduğunu belirten Mutlu, ''Bu sezon Karadeniz'de geçen sezon avlanan balığın yüzde 20'si, hamsinin ise sadece yüzde 2'si avlandı. Hamsi sezon başında Ereğli'de bir hafta 10 gün avlandı, ondan sonra da kayboldu ve bir daha av vermedi'' dedi.
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler