YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halkın yüzde kaçı sigara yasağına uyuyor?
Halkın yüzde kaçı sigara yasağına uyuyor?
04 Ağustos 2009 16:51
Genişletilmiş sigara yasağı 19 Temmuz'da başlamıştı

Bakanlığı Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Dairesi Şube Müdürü Dr. Mustafa Kiremitci, Türkiye genelinde başlatılan sigara yasağına halkın yüzde 99,4'ünün uyduğunu söyledi.


Ankara'da görev yapan İskenderunlu Dr. Mustafa Kiremitci, geldiği memleketinde konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Denetimlerin Türkiye genelinde büyük bir titizlikle yürütüldüğünü anlatan Kiremitci, "Ekipler bu güne kadar 20 bin 19 yerde denetleme yapmış, 2 bin 424 yere tutanak tutmuş ve 38 yere cezai işlem uygulamıştır. Sigara yasağına karşı toplu taşıma araçlarında da denetim yapılmıştır. Toplu taşıma araçlarında 562 denetleme yapılmış, 233 tutanak tutulmuş ve 4 yere ceza kesilmiştir." dedi.


Bu yasaya kamu hizmeti veren yerlerdeki uyum yüzdesinin çok önemli olduğunu kaydeden Kiremitci, "Özel hukuk kişilerine ait işletmelerdeki uyum yüzdesi ise yüzde 99,4 dolayındadır. Toplu taşıma araçlarındaki yasağa uyum yüzdesi ise yüzde 99,3 olmuştur. Toplamda ise halkın yüzde 99,4'ü sigara yasağına uymaktadır." ifadesini kullandı.


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler