YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halis Toprak'a aile boyu şok!
Halis Toprak'a aile boyu şok!
25 Temmuz 2009 14:49
17'lik kızla evlenerek kamuoyunu ayağa kaldıran Halis Toprak'a bir şok da 7 çocuğundan geldi...

17'lik kızla evlendiği için kamuoyunda 'ikinci Hüzeyin Üzmez vakası' olarak adlandırılan Halis Toprak'a çocuklarından itiraz geldi.


İşadamı Halis Toprak’ın ilk eşi Ayşe Toprak’tan olan 7 çocuğu, babalarının 17 yaşında bir kız ile yaptığı evliliğin iptali için savcılığa başvurdu.


17 yaşındaki kızın babalarına satıldığını ve evliliğin yasal olmadığını iddia eden çocukları savcıları göreve çağırdı.


SAVCILIĞA DİLEKÇE İLE BAŞVURDULAR

İşadamı Halis Toprak’ın ilk evliliğinden olan çocukları Aysel Duruk, Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Ayla Toprak Zengin, Sevgi Toprak Zengin ve Mine Toprak’ın avukatı evliliğin yasal olmadığı gerekçesiyle hazırladığı dilekçeyi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na sundu.

Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verilen dilekçede, işadamı Halis Toprak Kuşadası’nda Anayasaya ve yasalara aykırı bir doğrultuda, 17 yaşından küçük Nazlıcan isimli kişiyle evlendiği ve Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı olduğu hatırlatıldı.

Yapılan evlenme ile Türk toplumunun bağlı olduğu ahlak kaidelerinin çiğnendiğinin anlatıldığı dilekçede, ailenin kutsallığı kuralı büyük sarsıntıya uğradığı ifade edildi.

17 yaşında bir kız çocuğunun Halis Toprak’a satıldığının ileri sürüldüğü dilekçede, "Kızın ve ailesinin maddi rahatlığı için yapıldığı aşikar olan bu evlenmenin iptali konusunda Cumhuriyet Savcıları görevli ve yetkilidir. Bu evlilik işlemlerini yapan Kuşadası Evlenme Memuru Berrin Yalçın ile evlenenin sağlıklı olduğuna dair şahitlik yapan şahitlerden bir tanesi Halis Toprak’ın sahip olduğu tesisin idari memuru Nejdet Artan’dır. Diğeri ise kızın dayısı Menderes Polat, Anayasa ve yasalara aykırı düşen bu evlenmeye gerçeğe aykırı beyanda bulunmaktan cezai takibat sorumluluğu altındadırlar. 17 yaşındaki kızını Halis Toprak’la evlendirmek için gerçeklere ve başta anayasa ve TCK hükümlerine aykırı olarak muvafakatname veren kızın babası İsmet Tağızade, nikah memuru Berrin Yalçın ile ta tanıklar Nejdet Artan ve Menderes Polat haklarında cezai takibat icrasını şikayeten talep ediyorum'' denildi.

Dilekçede, Toprak ile evlenen Nazlıcan’ın servete kavuşup rahat bir maddi yaşama kavuşmak için bu evlenmeye razı gösterdiğinden cezai takibatın kapsamı içine girmesi zorunlu olduğu belirtildi.


AİLELERE KÖTÜ ÖRNEK OLUYORLAR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temelini oluşturan ailelere kötü örnek verilmesinin önüne geçilmesi gerektiğinin anlatıldığı dilekçede, Aileden sorumlu Devlet Bakanının kamu vicdanını derinden rahatsız eden bu olay nedeniyle derhal harekete geçmeleri için Cumhuriyet Savcılarına gerekli talimatı vermesi gerektiği anlatıldı.

Konunun Türk Toplumu’nun yüksek menfaatlerini ilgilendirdiğinin anlatıldığı dilekçede savcılık makamlarının bu konuda kendilerini görevli ve yetkili görmesi gerektiği belirtildi. Söz konusu evliliğin iptali için yargı yollarına başvurulacağının belirtildiği dilekçede ayrıca evliliğin iptali davalarının açılacağı ifade edildi.


KAYINVALİDESİ BİLE KENDİNDEN ÇOK KÜÇÜK

Nazlıcan’ın 37 yaşındaki annesi Şehrinaz Tağızade, Sarıkamış’ta Toprak’ın tesislerinde hizmetli olarak çalışmak için başvurmuş. Ancak kendisine “Sen yaşlısın kızın gelsin çalışsın” denilmiş. Daha sonra Nazlıcan’a , Halis Toprak’ın yakın hizmetlisi olarak görev verilmiş.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler