YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakim girmediği duruşmaya katibi GÖNDERDİ
Hakim, katibi hakim yaptı! duruşmaya gönderdi
Hakim girmediği duruşmaya katibi GÖNDERDİ
03 Temmuz 2009 / 14:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Konya'da bir hakim, kendi girmediği duruşmaya bakması için adliyenin katibini gönderdi. Hakime hapis 4 yıl hapis cezası verildi. 
 
Konya'nın Bozkır ilçesinde bir hakim, kendi girmediği duruşmaya bakması için adliyenin katibini gönderdi. Duruşmadaki bir kişinin şikayeti üzerine hakime 3 yıl 9 ay hapis cezası verilirken, katip ise serbest bırakıldı.


Edinilen bilgiye göre, Bozkır Adliyesinde hakim olarak çalışan Seray Gümüş, 2007 yılının kasım ayında Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bir veraset bir davasına girmedi.


Adliyede görevli katip Mehmet Ali Candan'ı hakim gibi duruşmaya çıkardığı ve duruşma zabıtlarını imzaladığı iddia edilen Gümüş hakkında, davanın tarafı olan vatandaşın şikayeti üzerine resmi evrakta sahtecilik iddiasıyla dava açıldı.


Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Hakim Seray Gümüş'e önce 3 yıl hapis cezası verildi. Suça konu olan evrakın duruşma zaptı olması sebebiyle mahkeme cezayı artırarak 4 yıl 6 ay hapis cezasına çevirdi.


2 yıllık Hakim Seray Gümüş'ün mahkemedeki iyi halini göz önüne alan mahkeme heyeti, cezayı 3 yıl 9 aya indirdi.


Hakim yerine duruşmaya giren katip Mehmet Ali Candan ise aday memur olması ve işi bilmediği gerekçesiyle beraat etti.


Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nın Hakim Seray Gümüş hakkında verdiği karar Yargıtay tarafından onaylanırsa kesinleşecek.


AA 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler