YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hafız olmak fedakarlık ister"
"Hafız olmak fedakarlık ister"
04 Ekim 2015 11:50
Bosna Hersek İslam Birliği Komisyonu'nun sınavını başarıyla geçerek ülkenin en genç hafızı olan 10 yaşındaki Abdurahman Tabakoviç Kur'an-ı Kerim'i ezberlemenin fedakarlık istediğini söyledi.

Başkenti Saraybosna yakınlarındaki İliyaş kasabasında ikamet eden Abdurahman, erken yaşta Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek, İslamiyetin ilk dönemlerinden beri önem verilen ve halk arasında saygı gören "hafız" ünvanının sahibi oldu.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nde Kur'an-ı Kerim eğitimi alan Abdurahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz tatilinde zamanının çoğunu Kur'an-ı Kerim okumaya ayırdığını ve kalan vakitlerinde karate eğitimi alıp futbol oynadığını söyledi.

Başarı için fedakarlık yapmak gerektiğini vurgulayan Abdurahman, "Hafız olmak fedakarlık ister. Kur'an-ı Kerim'in bazı sürelerini ezberlerken zorlandım ama bunun için bazı şeylerden feragat etmem gerekiyordu. Bu nedenle arkadaşlarımla daha az vakit geçirmeye başladım" dedi.

Abdurahman, henüz ilkokul beşinci sınıf öğrencisi olmasına rağmen gelecek planlarını da şimdiden yapıyor. Üniversitede İslami bilimler okumak istediğini anlatan Abdurahman başta ailesi olmak üzere öğretmenlerine ve arkadaşlarına kendisine destek oldukları için teşekkür etti.

"Hayatımdaki en mutlu gündü"

Baba Hamzaliya Tabakoviç de üç yıl önce Kur'an-ı Kerim okumayı öğretirken yeteneğinin yeteneğinin farkına vardığı oğlunu kasabadaki Kur'an kursuna yazdırdığını söyledi.

Kurstaki ilk üç günde Kur'an-ı Kerim'in iki sayfasını ezberyen oğlu komisyon önünde hafızlık sınavını başarıyla verdiğinde hayatının en mutlu gününü yaşadığını belirten Tabakoviç,"Bazı aileler çocuklarının futbolcu olmasını ister ama biz oğlumuzun hafız olmasından gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler