YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hadislerle İslam" dijital ortamda
"Hadislerle İslam" dijital ortamda
23 Aralık 2015 11:19
Dünya çapında büyük ses getiren "Hadislerle İslam" eseri, Hazreti Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili'nde internet ortamında erişime açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Hazreti Muhammed'in mesajlarını modern zamanın problemleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak sade ve anlaşılır bir dille okuyuculara sunmak üzere hazırlananan "Hadislerle İslam" adlı eserinin, yurt içi ve yurt dışında daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla elektronik ortamda yayınlanmasına karar verildi.

Hazreti Muhammed'in örnek hayatı, sünneti, uygulamaları, meydana getirdiği ilk İslam toplumunun hadisler aracılığıyla ortaya konduğu esere "http://hadislerleislam.diyanet.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek. 

- "Hadislerle İslam" dünya dillerine çeviriliyor

Başkanlıktan alınan bilgiye göre, dünya dillerine de çevrilmesi planlanan eserin, Arnavutça, Kırgızca ve Azerice'ye çevirisi tamamlandı. İngilizce, Rusça ve Boşankça'ya çevirisi devam eden eserin, Arapça ve Almanca tercümeleri için de ekipler kuruldu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de aralarında bulunduğu bir kurul tarafından 6 yılda hazırlanan eser, 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi'nden sonra Türkiye Diyanet Vakfı desteği ile Diyanet İşleri Başkanlığı nca yürütülen en geniş kapsamlı çalışma olarak biliniyor. 

İlk baskısı 2012 yılında yayınlanan eser, hadis alanında uzman 85 ilim adamının kolektif bir çalışması sonucu ortaya çıktı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler