YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hac kuraları çekildi
Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyen 1 milyonu aşkın adayın heyecanlı bekleyişi sona erdi. Hac kuraları Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çekildi.
Hac kuraları çekildi
28 Mart 2013 / 09:01 Güncelleme: 28 Mart 2013 / 14:12

Kura çekimine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hac ve Umre Kurulu üyeleri ve onlarca hacı adayı katıldı. Program Hacı Bayram Camii İmam Hatibi Ahmet Karali'nin Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, 2013 yılı hac kuraları ile ilgili bir sunum yaptı.

2013 yılı hac başvurularının 4-22 Şubat tarihleri arasında kayıt yenileme ve ilk defa kayıt şeklinde olduğunu belirten Yücel, "İlk defa kayıt yaptıranlar 294 bin 567 kişi. Kayıt yeniletenler bir milyon 76 bin 664. Türkiye geneli toplam müracaat bir milyon 372 bin 231 olarak gerçekleşti. 2013 yılı hac müracaatları bekleme yıllarına göre 2007'den 120 bin 119."

Yücel, "En yaşlı hacı adayımız 110 yaşında Diyarbakır'dan Hatice Tayyarcan. En küçük hacı adayımız ise Ankara'dan 44 günlük Zeynep Hilal Kılıç." şeklinde konuştu.

Bu yıl kurada ismi çıkanlar, 8-19 Nisan arasında kesin kayıtlarını yaptırabilecek. Diyanet bu yıl ilk kez şehit yakınları, gazi ve eşlerine özel kontenjan ayrıldı. Diyanet, bekleme listesindeki yığılmayı eritmek için kura dışında 600 şehit yakını, gazi ve eşi için kontenjan oluşturdu. Türkiye genelinde 600 kişinin isimleri, başkanlık tarafından belirlenecek. Listeler müftülüklere gönderilecek. Diyanet bu yıl kontenjan belgelerini her bir adayın adresine gönderecek. Belgesini alanlar, ister müftülükten isterse internetten hac başvurusunu yapabilecek. 8 Nisan'a kadar belgesi eline ulaşmayanlar ise müftülüklere müracaat edecek.

Konuşmaların ardından kura çekim işlemi Görmez, Hac ve Umre Kurulu üyeleri ile birlikte başlattı. Kura sonuçları saat 20.00'dan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yayımlanacak.

Öte yandan, kura çekimi öncesi bir vatandaş hac kuralarına tepki gösterdi. Vatandaşa cevap veren Görmez, 7 boyunca kuradan hacca gidemeyenlerin 2014'te kurasız gidebileceğini hatırlattı. Görmez, hacca ikinci defa başka yollarla gidenlerin bekleyenlerin hakkını yediğini vurguladı.

 

CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler