YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
H1N1 satışları yüzde 500 artırdı
H1N1 satışları yüzde 500 artırdı
06 Aralık 2009 13:53
Salgın haline gelen domuz gribi, aktarlara yaradı. Ürün bulmakta zorlanan aktarlar fiyatlarına yüzde 20 zam yaptı

Her geçen gün yayılan ve ölümlerle sonuçlanan domuz gribi (A H1N1) bitkisel doğal ürünlerin satıldığı aktarlara olan ilgiyi artırdı. Satışları yüzde 500 oranında artan aktarlar, ürün bulmakta güçlük çekiyor.

Aşırı sirkülasyon ıhlamur, adaçayı, kuşburnu, zencefil, karanfil, tarçın gibi bitkilerin fiyatının yüzde 20 artmasına neden oldu. Aktarların kendi tecrübelerine dayanarak elde ettiği 'Grip Çayı', 'Atom Kış Çayı' karışımları ise yok satıyor. "Domuz gribi dahil tüm gribal enfeksiyonlara iyi gelen karışım" şeklinde reklamı yapılan çayların grip, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, enfeksiyon ve balgama çare olduğu belirtiliyor. Ürün bulmada zorlanan aktarlar ise ithalatçılar ile büyük toptancıların malları elinde tutup fiyat arttırdığını iddia ediyor.

Domuz gribine karşı doğal formüllerden grip çayı yaptıklarını söyleyen Dermaş Şifalı Doğal Bitkiler A.Ş.'nin sahibi İbrahim Aydın, vatandaşa karışım yetiştiremediklerini söyledi. Satışların yüzde 500 arttığını vurgulayan Aydın, domuz gribine yakalanmamak için bağışıklık sisteminin bitki karışımlarıyla güçlendirilmesini tavsiye etti. Kendilerinin piyasaya sürdüğü bitki çayının tarifini, "Bir iki adet zencefil, beş on adet karanfil ve kuşburnu, bir tutam da ıhlamur beraber kaynatılarak, sabah akşam aç karnına içilirse, domuz gribine karşı ilk önlem alınmış olur." diye tarif eden Aydın, ayrıca 100 gram zencefil, bir kilogram balla karıştırılarak macun haline getirilip günde üç defa aç karnına birer kaşık 21 gün boyunca yenildiğinden de domuz gribine iyi geldiğinin vurguladı. Bu karışımların kullanılması halinde yıl boyunca başka hiçbir gribal enfeksiyona yakalanılmayacağını ifade eden Aydın, el temizliğine dikkat edilmesine tavsiye etti.

İzmir Kuru Kahve, Kuruyemiş, Baharatçılar Odası Başkan Vekili İlyas Gönen, fiyatların artmasından dert yandı. "Bu ülkenin dağlarında her türlü bitki yetişirken domuz gribi çıkınca ıhlamur, zencefil, adaçayının piyasadan bilinçli olarak çekilmesine tepki gösteriyorum" diyen İlyas Gönen, fiyatlara yüzde 20 zam geldiğini açıkladı. Fiyatlara yüzde 50-60 zam yapılmak istendiğine dikkat çeken Gönen, daha önce 2 liraya sattıkları Atom Kış Çayı'nı şimdi 5 liraya sattıklarını aktardı. Mal bulmada sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Gönen, "Milletin zaten alım gücü yok. İthalatçısı, toptancısı, köylüsüne kadar gidip malı çekiyorlar. Böylece fiyatlar arttı. Mal bulmada da sıkıntı yaşıyoruz." diye konuştu. İlyas Gönen, içinde gülhatmi, ebegömeci, yayla çayı, ıhlamur, zencefil, havlıcan, tarçın, kuşburnu, meyan kökü bulunan bitkisel doğal ürünün gribe iyi geldiğini sözlerine ekledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler