YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güzel'in babası isyan etti
Güzel'in babası isyan etti
15 Mart 2012 15:32
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesinde kurulan alt komisyon, terör saldırısında hayatını kaybeden Orhan Güzel'in babası Mustafa Güzel'i dinledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesinde kurulan terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine yönelik alt komisyon, Ankara Kumrular Sokak'ta 20 Eylül 2011 tarihinde bombalı terör eyleminde hayatını kaybeden Orhan Güzel'in babası Mustafa Güzel'i dinledi.

42 yaşındaki Mustafa Güzel, ''Bunlar benim yaşadığım acının binde birini yaşasa insan olurlardı. Ne zaman bitecek bunlar. Çağırsınlar yine askere giderim. 20 sene daha askerlik yaparım. Yeter ki terör bitsin'' dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün başkanlık ettiği toplantıda,  Komisyon üyeleri, 18 yaşında Ankara Kumrular Sokaktaki terör saldırısında hayatını kaybeden Orhan Güzel'in babası Mustafa Güzel dinlerken,  olaydan sonra yaşadıklarıyla ilgili sorular da yönelttiler.

Mustafa Güzel'in ''Evladımızı kaybettiğimizde henüz 18 yaşındaydı. Ateş düştüğü yeri yakar. Tam 176 gün oldu. 176 gündür sağlığımız bozuldu, eşim psikolojik tedavi görüyor. Evlat acısı çok zor'' şeklindeki sözleri komisyonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Terör saldırısında evladını kaybetmenin acısını halen yüreğinde hissettiğini dile getiren Güzel, şöyle devam etti:

''Bunlar benim yaşadığım acının binde birini yaşasa insan olurlardı. Ne zaman bitecek bunlar. Ben 42 yaşındayım. Çağırsınlar yine askere giderim. 20 sene daha askerlik yaparım. Yeter ki terör bitsin.''

Acılı baba Güzel, sivillerin de şehit sayılmasını istedi.


-Üstün: ''Sivillerin de şehit sayılması için çalışma yapılıyor''-


Bunun üzerine Komisyon Başkanı Üstün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu yönde bir çalışma yapıldığını belirterek, ''Bu konuda bir gelişme var. Yakında Meclis'e gelecek. Burada 'şehit' kavramı yeniden tanımlanacak. Yani böylesi saldırılarda sivil vatandaşları da şehit sayan bir düzenleme var ve yakında gelecek'' diye konuştu.

Üstün ayrıca, ''Bu hükümet terör tazminatları konusunda 2,5 katrilyon para ödedi terörden dolayı'' diyerek, düşük kaldığı düşünülen tazminatların yeniden değerlendirilebileceğini bildirdi.  AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler