YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güven Timleri ''güven'' veriyor
Güven Timleri ''güven'' veriyor
06 Nisan 2013 11:21
İstanbul'da halkın yoğun olduğu bölgelerde seyyar satıcı, esnaf gibi davranarak görev yapan Güven Timleri'nin çalışmaları sayesinde sokakta işlenen suçlar yüzde 75 oranında düştü.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından 2009 yılında kurulan Güven Timleri, Taksim, Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Bayrampaşa, Fatih, Eminönü ve Gaziosmanpaşa'da halkın yoğun olduğu bölgelerde görev yapmaya başladı.

Sokakta işlenen kapkaç, yankesicilik, hırsızlık, gasp gibi suçları en aza indirmek amacıyla kurulan Güven Timleri'ndeki polisler, simitçi, bilet satıcısı, çiçekçi, temizlik görevlisi, kestaneci, esnaf kılığına girerek suçluları yakalamaya başladı.

Güven Timleri Şube Müdürü Dursun Güneş'in yönetiminde, yaş ortalaması 20-30 arasında değişen yaklaşık 1200 polisin, görev yaptıkları bölgelerde suç oranlarının yüzde 75 oranında düşmesini sağladığı bildirildi.

Görev yaptıkları bölgelerde esnafla işbirliği içinde çalışan Güven Timleri, sokakta hızla koşan kişilerden bile şüphelenerek durduruyor. Bu kişilerden bir çoğunun işlerinin acele olmasından dolayı koştukları belirlenirken, bazılarının da kapkaç, yankesicilik gibi suçlara karıştıkları için kaçtıkları tespit ediliyor.

Taksim'de bazı günlerde hiç yankesicilik yaşanmıyor

Türkiye'nin en kalabalık meydanı olmasının yanı sıra dünyanın da en yoğun insan bulunduran bölgelerinden biri olan Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde, Güven Timleri'ne bağlı yaklaşık 500 polis görev yapıyor.

Emniyet Amiri Murat Öztaş'ın sorumluluğunda Taksim ve İstiklal Caddesi'nde 24 saat çalışan Güven Timleri, başarılı çalışmalarıyla dikkati çekiyor. Önceki yıllarda sokakta işlenen suçların yoğun yaşandığı Taksim ve İstiklal Caddesi'nde, Güven Timleri'nin disiplinli çalışması sayesinde bazı günlerde hiç yankesicilik ve kapkaç olayının meydana gelmediği bildirildi.

Sayısal veriler, başarıyı kanıtlıyor

Halkın yoğun olduğu bölgelerde görev yapan Güven Timleri'nin çalışmaları sayesinde sokakta işlenen suçlarda yüzde 75 oranında düşüş yaşandığı belirlendi.

Güven Timleri'nin 2009 yılında 8 bin 690 olaya müdahale ederek 10 bin 466, 2010'da 30 bin 787 olaya müdahale ederek 40 bin 814, 2011'de 27 bin 507 olaya müdahale edip 34 bin 707, 2012'de 31 bin 112 olaya müdahale ederek 37 bin 953, 2013'ün ilk 3 ayında ise 4 bin olaya müdahale ederek 6 bin 375 şüpheliyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Şüphelilerin kapkaç, dolandırıcılık, yankesicilik, ev, iş yeri ve otodan hırsızlık, gasp, cinayet, uyuşturucu bulundurma ve kullanma, Kabahatler Kanunu'na muhalefet, cinsel taciz, korsan sigara, kitap ve CD satmak suçlarından gözaltına alındıkları belirtildi.

Haftalık değerlendirme toplantıları

Güven Timleri, her hafta periyodik yapılan toplantılarda çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapıyor. Hangi polis ne zaman, nerede hangi suçluyu nasıl yakaladığını anlatıyor. Haftanın ekibinin seçildiği bu toplantılarda, başarılı personel ödüllendiriliyor.

Performans değerlendirmesine göre, yıl boyunca başarısı sürekli üst seviyede olan polisler, emniyet içinde daha nitelikli şubeler olarak bilinen Organize Suçlarla Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Asayiş gibi şubelere tayin ediliyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler