YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürültü yapanlara 71 bin TL ceza
Gürültü yapanlara 71 bin TL ceza
27 Ağustos 2013 14:23
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, 2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde 51 gerçek ve tüzel kişiye toplam 70 bin 944 TL idari para cezası kesildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Düğün, işyeri açılışları gibi açık hava faaliyetlerinin düzenlenmesi esnasında vatandaşlarımızın gerek sokak aralarında gerekse evlerinin bahçelerinde ses yükseltici cihazlar veya davul-zurna aracılığıyla düğün faaliyetlerini gerçekleştirmesi nedeniyle özellikle vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı alanlarda yaşanan gürültü konulu şikayetlerin artması nedeniyle İl Mahalli Çevre Kurulunun 27.06.2012 tarihli toplantısında çeşitli kararlar alınmıştır'' denildi.

Açıklamada, şu b ilgilere yer verildi:''Alınan kararlara göre, Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçeleri merkezinde belirlenen alanlarda düğün, asker uğurlama vb. faaliyetinin gerçekleştirilmesinde canlı müzik (Gerçek enstrüman ve/veya seslerle veya banttan ya da elektronik olarak yükseltilmiş ses kaynağı kullanılarak yapılan müzik türü) kullanılması yasaklanmıştır.

İlimiz sınırları içerisinde resmi ve dini bayramlar, yerel milli günler, resmi kurum ve kuruluşların açılış törenleri haricinde sesli havai fişek atımının yasaklanması, sadece gerekli izinler alınmak suretiyle saat 22:00’a kadar sessiz tip havai fişek kullanımına izin verilmesi kararı alınmıştır.

Ayrıca; Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçeleri merkezinde işyeri açılışları, yıldönümleri, özel günlere ait etkinliklerin düzenlenmesinde canlı müzik (Gerçek enstrüman ve/veya seslerle veya banttan ya da elektronik olarak yükseltilmiş ses kaynağı kullanılarak yapılan müzik türü) kullanılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.

Valiliğimizce oluşturulan denetim ekibi aracılığıyla mesai saatleri haricinde hafta içi 20:00-24:00 saatleri, hafta sonunda ise 16:00-24:00 saatleri arasında Melikgazi, Kocasinan ve Talas Belediyelerinin sınırları içerisinde yasaklama getirilen alanlar başta olmak üzere İl genelinde sokak düğünleri konusunda gürültü denetimi yapılmaktadır.

İl Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince yasaklama getirilen alan içerisinde canlı müzik ile sokak düğünü yapanlara ve sesli havai fişek kullananlara 674 TL İdari para cezası, iş yeri açılışları, kutlama vs. gibi etkinliklerde canlı müzik yapanlara 6.796 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce 2013 yılı Ocak-Ağustos Döneminde 51 gerçek ve tüzel kişiye toplam 70.944 TL idari para cezası uygulanmış olup ayrıca ilgililer hakkında Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri gereğince de adli işlem yürütülmesi için Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur.Bu kapsamda; düğün, açılış, kutlama vb. etkinlikler düzenlemeyi planlayan vatandaşlarımızın adli ve idari para cezalar bakımından mağduriyet yaşamamaları için Mahalli Çevre Kurulu kararları ile getirilen sınırlama ve yasaklamalara riayet etmeleri hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler