YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günün kahramanı İzmir'den
İzmir metrosunda yaşlı yolcu Abdullah Bağcı, dikkatli makinist Bülent Yılmaz'ın iç kameralardan kalp krizi geçirdiğini fark edip, sağlık ekiplerine haber vermesi sayesinde ölümden kurtuldu. Bağcı'ya sağlık ekipleri trende müdahale etti.
Günün kahramanı İzmir'den
17 Kasım 2014 / 00:15 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 08:06

Abdullah Bağcı, İzmir'de metrodayken kalp krizi geçirerek ölümün kıyısından döndü. Ancak Bağcı çok şanslıydı, çünkü makinistin dikkati sayesinde bir can kurtulmuştu. Dikkatli makinist, iç kameralardan yolcunun yere düştüğünü görüp sağlık ekiplerine haber verdi.

Ayrıca trafik kontrol merkezine de durumu bildiren Bülent Yılmaz bir kaza riskini de önlemiş oldu. Makinist yaptığı bu hareketle İzmir'de günün kahramanı haline geldi.

İzmir metrosunda kalp krizi geçiren yolcuyu fark eden makinist Bülent Yılmaz hayat kurtardı. 12 yıllık deneyimli makinist Yılmaz, hemen kontrol merkeziyle irtibat kurdu. Bir sonraki durakta sağlık görevlilerinin karşıladığı vagonda ilk müdahale olarak kalp masajı yapıldı. Kontrol merkezinin haber verdiği 112 Acil ekipleri de gelerek yolcuya müdahalede bulunup kalp masajını dakikalarca sürdürdü. 

Metro personelinin kalp masajıyla hayata döndürdüğü yaşlı yolcu, olay yerine yetişen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nin raylı sistem toplu ulaşımı sağlayan Metro A.Ş'ye bağlı trende kalp krizi geçiren yaşlı bir vatandaşın hayatı, makinistin dikkati sayesinde kurtulurken seferlerde 20 dakikalık aksama yaşandı.

Trende müdahale edildi

Hareketli saatlerin yaşanmasına neden olan olay şöyle meydana geldi:

07.30'da Evka-3 - Fahrettin Altay seferini yapan metro trenine binen 75 yaşındaki Abdullah Bağcı, Konak istasyonunu geçince rahatsızlandı. Dikkatli makinist Bülent Yılmaz içeriden gelen hırıltı seslerini duyunca içerideki kapalı devre sistemde bir yolcunun yığıldığını gördü. Hemen merkeze haber verdi. Durumu trafik kontrol merkezine bildiren makinist, acil yardım istedi. Üçyol istasyonuna geldiğinde duruş yaptırılan trene giren eğitimli metro personeli Bağcı'ya kalp masajı yaparak hayata döndürdü.

Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri de, önce trende müdahale edip ambulansa aldıkları Bağcı'yı Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Abdullah Bağcı'nın yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

"Bir ses duydum"

Soğukkanlılığı ile yolcunun hayatının kurtulmasını sağlayan Makinist Bülent Yılmaz ise hurriyet.com.tr’ye şunları söyledi:

Konak İstasyonuna geldiğim sırada yolcu iniş binişini sağladıktan sonra içeriden olağan dışı bir ses algıladım. Hırıltı öksürük tarzında. Hemen kameralardan bakınca arkamdaki bölümde bir kalabalık fark ettim. İstasyondan çıktıktan sonra merkezle irtibata geçtim. Trende olağan dışı bir durum olduğunu rahatsızlanan yolcu olduğunu söyledim. Daha sonra Üçyol İstasyonu’na vardığımızda önceden haber verdiğim için sağlık personelimiz bekliyordu. Peronda yerlerini almışlardı.

Acil biçimde müdahale edildi. Kalp masajı uygulandı. Ambulans geldi. Onlar da şok tedavisiyle yolcuyu kurtardı. Böyle bir şey yaşandığı için üzgünüm ama bir hayat kurtardığımız için tabii ki mutluyuz. En kısada müdahale ettik. Üç beş saniye hayat kurtarmakta önemli. 12 yılıdır bu işi yapıyorum birçok olay meydana geldi ama en ciddisi bu oldu.”

 

HÜRRİYET

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler