YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneş ışınlarının zararlarından korunun
Güneş ışınlarının zararlarından korunun
01 Eylül 2015 12:13
Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Güleç, güneşe maruz kalacak kişilerin bol ve açık renkli elbiseler giymesini tavsiye etti.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Güleç, güneş ışınlarının insan derisi üzerindeki etkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Güleç, insan derisinin vücudun alan olarak en geniş organı olduğunu belirterek, insan derisinin koruyucu, taşıyıcı, bazı hayati maddeleri sentezleyici, kritik vücut fonksiyonlarını dengeleyici gibi önemli işlevleri olduğunu ifade etti. Yaz aylarında deri sağlığının iki yönden önem kazandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Güleç, “Bunlardan ilki, güneşin bazı zararlı ışınlarına kontrolsüz ve uzun süre maruz kalma durumunda derinin olumsuz yönde etkilenme potansiyeline sahip bir organ olmasıdır. Güneş yanıkları, cilt yaşlanmasının hızlanması, cilt lekeleri ve kanserleşmeyi de içeren birçok problem bu bağlamda sayılabilir. İkincisi de aşırı sıcaklarda derinin bir termostat gibi davranma yeteneğinde bir organ gibi işlev göstermesidir. Bunu terleme başta olmak üzere bazı mekanizmalarla yerine getirir” dedi.

Güneş ışığında çalışmak zorunda olan kişilerin bol ve açık renkli elbiseler giymeleri, şapka takmaları, özellikle güneş ışığından olumsuz yönde etkilenecek cilt lezyonlarını ve bölgelerini korumaları tavsiyelerinde bulunan Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Güleç, bebek, çocuk ve özellikle açık tenli kişilerin mutlaka hekim tavsiyesi ışığında güneş koruyucuları kullanmalarının orta ve uzun vadede çok yararlı olacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Güleç, bol sıvı tüketmenin, mümkün olabiliyorsa ve herhangi bir tıbbi mahzuru yoksa sık duş almanın ve bitkisel ağırlıklı bir diyet uygulamasının da cilt sağlığı açısından çok faydalı olacağının altını çizdi. Son olarak güneşlenmek isteyen kişilere önemli uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Güleç, “Güneşlenmek isteyen kişilerin güneş ışınlarının ve sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-14.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmaması, havuz deniz gibi alanlardan yararlanmak isteyen kişiler ile özellikle risk grubunda olan çocuk, yaşlı, hasta, çalışan, açık tenli ve cilt hastalığı olan kişilerin kontrollü güneşlenmeleri çok önemlidir. Bu durumda olan kişilerin kulaktan dolma ya da bir yerlerden okudukları üstünkörü bilgilerle hareket etmek yerine bir dermatoloğa müracaat etmeleri uygundur. Aynı şey güneşten ya da sıcaklardan olumsuz yönde etkilenen herkes için de geçerlidir” diye konuştu. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler